Ako získať dotáciu na pôdu, aj keď na ňu nemáte nárok!

Autor: Miroslav Žiak | 28.2.2017 o 23:12 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  1284x

Máte ornú pôdu, ale pre nedostatočnú výmeru nemôžete poberať dotáciu? Tak tento blog je práve pre vás.

Nezľaknite sa, prosím. A skúste čítať s porozumením. Nebude to ľahké. Ale nejde to inak.

V zmysle §7 nariadenia vlády SR č. 342/2014 Z. z. z 20. 2. 2014, ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb v znení nariadenia vlády SR č.76/2015 Z .z. z 8.4.2015 sa  poskytuje na plochu pôdy poľnohospodársky využívanej jedným žiadateľom vedenú v evidencii pôdnych blokov a dielov pôdnych blokov o výmere najmenej 1 hektár, pričom táto výmera môže predstavovať viaceré súvislé diely jedného pôdneho bloku jednej kultúry (orná pôda, trvalé kultúry, záhrady, trvalý trávy porast) o výmere najmenej 0,3 hektára, je žiadateľovi k dispozícii k 31. 5. príslušného roka, má viditeľne označené a vymedzené hranice, ak nie je prirodzene ohraničený. Žiadateľ o túto platbu musí spĺňať podmienky aktívneho poľnohospodára a podľa §3 nariadenia vlády SR č.342/2014 Z .z., spĺňať pravidlá krízového plnenia podľa §4 nariadenia vlády SR č.342/2014 Z .z. , ako aj podmienky podľa §5 a §6 nariadenie vlády SR č.342/2015.

 

Stratili ste sa? Na prvý raz asi každý.

 

Vysvetlím teda: Pre udelenie dotácie potrebujete pôdu  minimálne o výmere 1 hektár s tým, že pôda nemusí byť vcelku, ale môže byť zložená z viacerých menších častí o minimálnej výmere 0,3 hektára. 

Treba byť obozretný pri krížovom plnení dotácie, čo znamená, že ak všetci v danom bloku žiadajú o dotáciu a jeden z nich si pýta viac peňazí ako na plochu, ktorú obhospodaruje, PPA zastaví platby pre všetkých žiadateľov v danom bloku. Pre jednoduchšie čerpanie dotácií, je teda užitočné konzultovať žiadosť o priame platby a ich výmery so susedmi na vedľajších pozemkoch. Viac hláv viac vie - okrem toho, že zabránite zdržaniu, si môžete pomôcť aj pri vychytávaní chýb v žiadostiach.

 

Konečne sa dostávame k meritu veci, a to ako dostať dotáciu, ak obhospodarujete pôdu o výmere menšej  ako 1 hektár. 

Ideálne riešenie je zlúčenie viacerých pestovateľov, tak aby vaša výmera pozostávala z častí nie menších ako tretina hektára a spolu musíte dosahovať výmeru viac ako 1 hektár. Tým pádom spĺňate podmienky. Moja osobná skúsenosť so zamestnancami PPA je, že pri vypisovaní žiadosti o dotáciu vám pracovníci PPA ochotne pomôžu, a to obzvlášť vtedy, ak žiadate o dotáciu na priamu platbu po prvýkrát.

 

Samozrejme, treba si vyrátať, či sa vám to vyplatí. Na jeden hektár jednotnej platby na plochu v roku 2016 bola dotácia cca 135 eur/ha. Taktiež je tu možnosť získať inú dotáciu na ten istý hektár - Platbu na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, ktoré v roku 2016 boli vo výške cca 70 eur/ha. 

 

Verím, že vám tento blog pomohol pri rozhodovaní sa pri žiadosti o dotáciu. V prípade pripomienok ma prosím kontaktujte na e-mail: miroslav.ziak@strana-sas.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Premiér ukázal svojim novým spojencom, že opovrhuje ich názormi

Rovnako ako Fico, aj Rezník bude len ťažko presviedčať demokratickú verejnosť, že sa zmenil.

EKONOMIKA

Minúta po minúte: Odborári opäť rokujú s Volkswagenom

Vyjednávanie trvá už niekoľko hodín.

KOMENTÁRE

Prečo na štrajku vo Volkswagene záleží

Nie každé číslo vypadne z analýz, mnohé je vecou dohody.


Už ste čítali?