Ako získať dotáciu na pôdu, aj keď na ňu nemáte nárok!

Autor: Miroslav Žiak | 28.2.2017 o 23:12 | Karma článku: 10,37 | Prečítané:  9265x

Máte ornú pôdu, ale pre nedostatočnú výmeru nemôžete poberať dotáciu? Tak tento blog je práve pre vás.

Nezľaknite sa, prosím. A skúste čítať s porozumením. Nebude to ľahké. Ale nejde to inak.

V zmysle §7 nariadenia vlády SR č. 342/2014 Z. z. z 20. 2. 2014, ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb v znení nariadenia vlády SR č.76/2015 Z .z. z 8.4.2015 sa  poskytuje na plochu pôdy poľnohospodársky využívanej jedným žiadateľom vedenú v evidencii pôdnych blokov a dielov pôdnych blokov o výmere najmenej 1 hektár, pričom táto výmera môže predstavovať viaceré súvislé diely jedného pôdneho bloku jednej kultúry (orná pôda, trvalé kultúry, záhrady, trvalý trávy porast) o výmere najmenej 0,3 hektára, je žiadateľovi k dispozícii k 31. 5. príslušného roka, má viditeľne označené a vymedzené hranice, ak nie je prirodzene ohraničený. Žiadateľ o túto platbu musí spĺňať podmienky aktívneho poľnohospodára a podľa §3 nariadenia vlády SR č.342/2014 Z .z., spĺňať pravidlá krízového plnenia podľa §4 nariadenia vlády SR č.342/2014 Z .z. , ako aj podmienky podľa §5 a §6 nariadenie vlády SR č.342/2015.

 

Stratili ste sa? Na prvý raz asi každý.

 

Vysvetlím teda: Pre udelenie dotácie potrebujete pôdu  minimálne o výmere 1 hektár s tým, že pôda nemusí byť vcelku, ale môže byť zložená z viacerých menších častí o minimálnej výmere 0,3 hektára. 

Treba byť obozretný pri krížovom plnení dotácie, čo znamená, že ak všetci v danom bloku žiadajú o dotáciu a jeden z nich si pýta viac peňazí ako na plochu, ktorú obhospodaruje, PPA zastaví platby pre všetkých žiadateľov v danom bloku. Pre jednoduchšie čerpanie dotácií, je teda užitočné konzultovať žiadosť o priame platby a ich výmery so susedmi na vedľajších pozemkoch. Viac hláv viac vie - okrem toho, že zabránite zdržaniu, si môžete pomôcť aj pri vychytávaní chýb v žiadostiach.

 

Konečne sa dostávame k meritu veci, a to ako dostať dotáciu, ak obhospodarujete pôdu o výmere menšej  ako 1 hektár. 

Ideálne riešenie je zlúčenie viacerých pestovateľov, tak aby vaša výmera pozostávala z častí nie menších ako tretina hektára a spolu musíte dosahovať výmeru viac ako 1 hektár. Tým pádom spĺňate podmienky. Moja osobná skúsenosť so zamestnancami PPA je, že pri vypisovaní žiadosti o dotáciu vám pracovníci PPA ochotne pomôžu, a to obzvlášť vtedy, ak žiadate o dotáciu na priamu platbu po prvýkrát.

 

Samozrejme, treba si vyrátať, či sa vám to vyplatí. Na jeden hektár jednotnej platby na plochu v roku 2016 bola dotácia cca 135 eur/ha. Taktiež je tu možnosť získať inú dotáciu na ten istý hektár - Platbu na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, ktoré v roku 2016 boli vo výške cca 70 eur/ha. 

 

Verím, že vám tento blog pomohol pri rozhodovaní sa pri žiadosti o dotáciu. V prípade pripomienok ma prosím kontaktujte na e-mail: miroslav.ziak@strana-sas.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Pomýlil som sa. Trumpove výhovorky kritiku nezastavili

Trump tvrdí, že vyjadrenia v Helsinkách myslel presne naopak. Nie je to prvýkrát.


Už ste čítali?