Ste (chceli ste byť) Mladý farmár?

Autor: Miroslav Žiak | 9.3.2017 o 14:24 | Karma článku: 10,26 | Prečítané:  14084x

Ak ste spozorneli pri čítaní nadpisu, tak ste sa určite stretli so ,,super” projektom Mladý farmár. V nasledujúcom blogu vás uvediem do reality.

Osobne sa stretávam s mnohými ľudmi, ktorí čakajú na čerpanie prostriedkov z projektového opatrenie 6.1 (Mladý farmár). Na začiatku projektu sa uvádzalo, že projekt je pre mladých ľudí, ktorí chcú začať hospodáriť a má slúžiť na ich motiváciu, respektíve podporu pri ich začiatkoch. Môžeme to nazvať tkz. eurofondy pre mladých.

Nakoľko bol tento projekt ohlásený už takmer pred 2 rokmi a čerpanie prostriedkov bolo posunuté už druhý krát a financie stále neboli načerpané, rozhodol som sa tomu pozrieť trochu na zúbok.

 

Najprv krátke fakty, zo stránky PPA (http://www.apa.sk/sumarne-prehlady-1) súboru (Sumárny prehľad za projektové opatrenia PRV SR 2014-2020) sa dozvieme, že počet žiadateľov je 2 029, no bohužial schválené prostriedky sú len pre 600 žiadateľov, ktorý musia splniť prísne špecifické podmienky. No podľa zapisnice z 3 riadneho zasadnutia mv pre prv sr 2014-2020, konaného 11.11.2016 (www.mpsr.sk/download.php?fID=12278) sa dozvieme, že počet schválených projektov bude na 960, čo pri súčasných 2 029 žiadateľoch predstavuje stále priveľmi nízke číslo.

Preto pri otázke, prečo PPA od Vás neustále žiada nové a nové doklady sa už nemusíte pýtať prečo. Skrátka dopyt takmer dvojnásobne presiahol ponuku a snaha úradníkov je Vás odradiť od čerpania.

Čo odporúčam?

V prípade, ak ste už začali podnikať v poľnohospodárstve a nečakali ste, až sa z Vás stane ,,Mladý farmár” s dotáciou 50 tisíc Eur, mám pre vás jednu alternatívnu možnosť využiť aspoň časť európskych peňazí a to v projektovom opatrení 6.3 (Pomoc na začatie podnikateľskej činnosti na rozvoj malých poľnohospodárskych podnikov) o maximálnej výške podpory 15 tisíc, čo pri alokovaných prostriedkoch 4 950 000,- Eur predstavuje vybavených ďalších 330 žiadostí. Preto nedoporučujem vyčkávať na 6.1 (Mladý farmár) a vrhnúť sa na 6.3.

Áno viem, v porovnaní so sľúbenými 50 tisícami je to len malá náplasť, ale predsa ak to človek myslí úprimne a nechce vyčkávať na neistú dotáciu, je to možná cesta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Premiér ukázal svojim novým spojencom, že opovrhuje ich názormi

Rovnako ako Fico, aj Rezník bude len ťažko presviedčať demokratickú verejnosť, že sa zmenil.

EKONOMIKA

Minúta po minúte: Odborári opäť rokujú s Volkswagenom

Vyjednávanie trvá už niekoľko hodín.

KOMENTÁRE

Prečo na štrajku vo Volkswagene záleží

Nie každé číslo vypadne z analýz, mnohé je vecou dohody.


Už ste čítali?