Ste (chceli ste byť) Mladý farmár?

Autor: Miroslav Žiak | 9.3.2017 o 14:24 | Karma článku: 10,25 | Prečítané:  16923x

Ak ste spozorneli pri čítaní nadpisu, tak ste sa určite stretli so ,,super” projektom Mladý farmár. V nasledujúcom blogu vás uvediem do reality.

Osobne sa stretávam s mnohými ľudmi, ktorí čakajú na čerpanie prostriedkov z projektového opatrenie 6.1 (Mladý farmár). Na začiatku projektu sa uvádzalo, že projekt je pre mladých ľudí, ktorí chcú začať hospodáriť a má slúžiť na ich motiváciu, respektíve podporu pri ich začiatkoch. Môžeme to nazvať tkz. eurofondy pre mladých.

Nakoľko bol tento projekt ohlásený už takmer pred 2 rokmi a čerpanie prostriedkov bolo posunuté už druhý krát a financie stále neboli načerpané, rozhodol som sa tomu pozrieť trochu na zúbok.

 

Najprv krátke fakty, zo stránky PPA (http://www.apa.sk/sumarne-prehlady-1) súboru (Sumárny prehľad za projektové opatrenia PRV SR 2014-2020) sa dozvieme, že počet žiadateľov je 2 029, no bohužial schválené prostriedky sú len pre 600 žiadateľov, ktorý musia splniť prísne špecifické podmienky. No podľa zapisnice z 3 riadneho zasadnutia mv pre prv sr 2014-2020, konaného 11.11.2016 (www.mpsr.sk/download.php?fID=12278) sa dozvieme, že počet schválených projektov bude na 960, čo pri súčasných 2 029 žiadateľoch predstavuje stále priveľmi nízke číslo.

Preto pri otázke, prečo PPA od Vás neustále žiada nové a nové doklady sa už nemusíte pýtať prečo. Skrátka dopyt takmer dvojnásobne presiahol ponuku a snaha úradníkov je Vás odradiť od čerpania.

Čo odporúčam?

V prípade, ak ste už začali podnikať v poľnohospodárstve a nečakali ste, až sa z Vás stane ,,Mladý farmár” s dotáciou 50 tisíc Eur, mám pre vás jednu alternatívnu možnosť využiť aspoň časť európskych peňazí a to v projektovom opatrení 6.3 (Pomoc na začatie podnikateľskej činnosti na rozvoj malých poľnohospodárskych podnikov) o maximálnej výške podpory 15 tisíc, čo pri alokovaných prostriedkoch 4 950 000,- Eur predstavuje vybavených ďalších 330 žiadostí. Preto nedoporučujem vyčkávať na 6.1 (Mladý farmár) a vrhnúť sa na 6.3.

Áno viem, v porovnaní so sľúbenými 50 tisícami je to len malá náplasť, ale predsa ak to človek myslí úprimne a nechce vyčkávať na neistú dotáciu, je to možná cesta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Pomýlil som sa. Trumpove výhovorky kritiku nezastavili

Trump tvrdí, že vyjadrenia v Helsinkách myslel presne naopak. Nie je to prvýkrát.


Už ste čítali?