Otvorte si pivovar! Alebo ako na pivovar - dotácie bral

Autor: Miroslav Žiak | 23.3.2017 o 16:22 | Karma článku: 10,27 | Prečítané:  2539x

Každého správneho milovníka piva, ale aj každého správneho ,,euro-podnikavca” napadne myšlienka si otvoriť pivovar z eurofondových dotácií. Kto by sa zľakol pomoci takmer 1 000 000€?

Veď predsa peniaze z Európskej únie zaplatia výdavky nielen na technológie, ale aj všetko ostatné. 

Aby to nebolo len o mojich domnienkach, tak vám trošku priblížim, o čo ide. Ide o projektové opatrenie PRV 2014-2020 4.2 (podpora na investície do spracovania/uvádzania na trh a/alebo vývoja poľnohospodárskych výrobkov), kde si mohli žiadatelia ,,pýtať” dotácie aj na pivovary, pálenice, či výrobne vína v hodnote do 1 000 000€.

Tiež sa vám to zatiaľ zdá ako super nápad, ktorý podporí zamestnanosť a vybudujeme si opäť niečo ,,naše” slovenské? Ak áno, pokračujte v čítaní. Treba si uvedomiť jeden nesporný fakt a to, že žijeme na Slovensku, kde s miliónovými dotáciami šafárime ako s euromincami večer v bare, po niekoľkom poháriku.

Najprv musím upozorniť, že nepíšem o nelegálnosti jednotlivých zazmluvnených dotácií, ale skôr o ich zmysluplnosti.

Prejdime teda k pár príkladom a faktom:

Podľa Centrálneho registra zmlúv (https://www.crz.gov.sk/) firma CALLEGRA dostala dotáciu od PPA vo výške 995 850€, podľa názvu projektu na Technológia malého pivovaru CALLEGRA, s.r.o.  Podľa Finstatu (https://finstat.sk) vo firme v roku 2015 boli zamestnaní dvaja zamestnanci a jej ročný zisk predstavoval 636€, no v roku 2016 obdrží takmer miliónovú dotáciu na pivovar.

Ďalšia spoločnosť VONAR s.r.o., ktorá bola založená 31. júla 2015 a jej zisk za ten istý rok  predstavoval  – 9 064€ (https://finstat.sk/48245640#viac-informacii) dostala v septembri 2016 dotáciu vo výške 428 999,66€ na projekt: Prestavba existujúceho objektu na malý pivovar.

Ďalej tu máme firmu EK-FARM, ktorá síce funguje od roku 2010, no s ušľachtilou stratou         -73 803€ (https://finstat.sk/45954585#viac-informacii) a ktorá dostala dotáciu v roku 2016 v celkovej  výške 952 002,69 € na projekt Investícia do spracovateľských kapacít – EKFARM s.r.o., podľa zmluvy ide o Pivovarnícko-sladovnícky priemysel, liehovarnícky priemysel, vinársky priemysel, priemysel nealko nápojov a škrobárenský priemysel.

A aby sme sa nedržali len pri pive, ukážeme si aj ako sa dá robiť víno:

V tomto prípade hovoríme o spoločnosti HES SK s.r.o., ktorá od svojho založenia v roku 2008 vykázala zisk vo výške v hodnote 7 290 €, no zoznam vecí v predmete svojho podnikania má dlhší ako popoluška zoznam vecí na upratanie. Táto firma má zazmluvnených 998 875,62 € na projekt: NOVOSTAVBA HÁL PRE VINÁRSKU VÝROBU

 

Takýchto príkladov sa dá uviesť oveľa viac, ale nie je mojim cieľom v tomto blogu vymenovať všetky dotácie, ktoré môžete nájsť aj na centrálnom registri zmlúv. Chcel by som najmä poukázať na niekoľko otázok, a to:

1) otázka je, že do akej miery takto rozdelené prostriedky korešpondujú s Koncepciou rozvoja pôdohospodárstva na roky 2013 - 2020 , kde sa hovorí o podpore ovocinárstva, zeleninárstva a živočíšnej výroby, t.j. sektorov, ktoré sú potenciálnymi zdrojmi zamestnanosti. (http://www.mpsr.sk/index.php?start&navID=1&id=7600)

2) otázka zmysluplnosti: koľko domáceho piva, vína, či pálenky by sme mohli mať, čo i len za jednu takúto miliónovú dotáciu? Takéto opatrenia v maximálnej možnej miere deformujú trh a podnikateľ, ktorý svoj biznis postavil na tvrdej práci je v podstatnej nevýhode. V súhrne zmlúv som od marca 2016 napočítal až 48 miliónov € v podobných dotáciách. To predstavuje takmer ¼ z PRV v 4.2 na roky 2014-2020.

3) otázka zamestnanosti: zoberte si počet zamestnancov takého malého pivovaru, či vinárenských hál? Jeden? Nech sú to maximálne piati zamestnanci, ktorí produkujú pre potravinovú sebestačnosť zbytočný produkt.

Aj vám sa zdá, že to boli vyhodené milióny peňazí na projekty, ktoré nikto nepotrebuje? Tak potom nie ste sami. Len za túto sumu, sme mohli mať ďalších 960 ,,Mladých farmárov”, čo by spolu s pôvodným zámerom Mladého farmara vychádzalo na 1920 v plnej výške čerpania vybavených žiadostí o sume 50 tisíc €  na každého jedného z celkového počtu 2029 (https://miroslavziak1.blog.sme.sk/c/449242/ste-chceli-ste-byt-mlady-farmar.html). Alebo rozdeliť tieto peniaze omnoho efektívnejšie a to podporou už existujúcich družstiev, pestovateľov, výrobní potravinárskych produktov, chovateľov, mliekarov, alebo aj mraziarní v chudobných regiónoch, čo by nám zvýšilo nielen zamestnanosť, ale aj zlepšilo potravinovú sebestačnosť Slovenska!

Dúfam, že súčasné prerozdelenie dotácií do poľnohospodárstva namiesto zvýšenia zamestnanosti, nezvýši príjem alkoholu obyvateľmi Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Pomýlil som sa. Trumpove výhovorky kritiku nezastavili

Trump tvrdí, že vyjadrenia v Helsinkách myslel presne naopak. Nie je to prvýkrát.


Už ste čítali?