Neodbornosť alebo zámerná neschopnosť MPRV SR?

Autor: Miroslav Žiak | 18.4.2017 o 15:30 | Karma článku: 6,39 | Prečítané:  1124x

Šancu získať štatút miestnej akčnej skupiny (MAS) ponúkne Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) všetkým záujemcov s kvalitnými stratégiami z prvého kola výzvy.

Takýto úvod tlačovej správy ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (http://www.mpsr.sk/sk/index.php?navID=263&id=11263)  si mohli prečítať všetci tí, ktorí navštevujú stránky MPRV SR a najmä tí, čo čakajú na podporu ich už schválených stratégií. Čo ale v praxi táto veta znamená?

Pre nezainteresovaných ide o zrušenie výzvy, ktorú ministerstvo samo vyhlásilo a znovu ju vypísalo – no s inými podmienkami. Pôvodná výzva na udelenie štatútu MAS  bola vyhlásená 3. 2. 2016. Po pol roku ju zrušili. Dá sa to hodnotiť ako zrušenie niečoho čo sľúbilo ministerstvo narýchlo pred voľbami a teraz sa to už nehodí. No následné vyhlásenie novej výzvy po necelom mesiaci (20. 10. 2016)  a jej plánované zrušenie a vyhlásenie nanovo s úplne inými podmienkami, už vyvoláva niekoľko otáznikov.

1. Vie vlastne MPRV čo chce robiť a s akou odbornou verejnosťou komunikovali, keď idú oznámiť už po tretí raz tú istú výzvu? Odpoveď by mohla byť cca 210 miliónov €, ktoré majú byť po novom rozdelené pre všetky MAS a nie pre tie, ktoré uspeli v prvom kole s najlepšími stratégiami.

2. Samozrejme, vždy budú tí ,,nepostupujúci” do druhého kola kritizovať výber, no MPRV má všetky podané stratégie pre MAS v archívoch a kedykoľvek vedia do nich nahliadnuť a overiť oprávnenosť výberu. Namiesto toho rozdajú peniaze aj tým stratégiám, ktoré nevyhoveli v ich už druhej výzve.

Ďalej podľa tlačovej správy „Novým nastavením procesu výberu naplníme hlavný cieľ opatrenia a to je väčšie pokrytie územia,“ vysvetľuje Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „Odhadujeme, že benefitovať budú prijímatelia na území s plochou 40 tisíc km2 s odhadovaným počtom 3,1 milióna obyvateľov a 2400 obcí.“ Pôvodne to malo byť 20 tisíc km2, 1,5 milióna obyvateľov a 1300 obcí.

Toto tvrdenie bohužiaľ tiež nie je založené na pravde. Hlavným cieľom nie je väčšie pokrytie, ale ako uvádza dokument  PRV 2014-2020: „Opatrenie LEADER v prvom rade prispeje k zvýšeniu rastu zamestnanosti, k inklúzii marginalizovaných skupín, k rozvoju inovácii, ako aj k mobilizácii lokálnych zdrojov. Reaguje primárne na nasledovné identifikované potreby:  -vytváranie nových pracovných miest a posilnenie ekonomickej stability/ životaschopnosti malých podnikov na vidieku. – zlepšenie kvality života na vidieku a podpora rozvoja miestnych komunít s dôrazom na zachovanie miestneho, kultúrneho a historického rázu územia. – podpora domácej produkcie a rozvoj krátkych dodávateľských reťazcov.“

Ďalej sa v tlačovej správe píše: Udelenie štatútu MAS je podmienkou na to, aby miestne akčné skupiny mohli čerpať finančné prostriedky. Žiadatelia o udelenie štatútu MAS dostanú možnosť zredukovať vlastné pôvodne navrhnuté opatrenia tak, aby zodpovedali reálnemu rozpočtu. Výzva pre druhé kolo bude publikovaná v druhom kvartáli 2017. Udelenie štatútov MAS je plánované na tretí štvrťrok 2017.

Toto považujem za ranu pod pás pre kvalitné stratégie MAS, ktoré budú musieť opätovne prepracovať svoj rozpočet a prispôsobiť ho nižšiemu príjmu pre naplnenie svojich cieľov. Na druhej strane menej kvalitné a neúspešné stratégie MAS tým samozrejme získajú. Týmto sa v budúcnosti zníži kvalita pripravovaných stratégií MAS, nakoľko podľa tohto precedensu bude každý jeden žiadateľ ,,odmenený‘‘.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?