Predaj z dvora – áno ale nie všetko!

Autor: Miroslav Žiak | 30.5.2017 o 13:30 | (upravené 30.5.2017 o 13:57) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  2635x

Väčšina z vás sa už asi stretla s pojmom PREDAJ Z DVORA. Ide o relatívne jednoduchý spôsob hospodárenia a následného predaja, no nebolo by to Slovensko, keby to nemalo háčik...

Aký háčik,  pýtate sa. Čo by mohlo byť komplikované na predaji z dvora? Mám malú farmu, dopestujem či dochovám a následne predám. Jednoduché, nie?

Z určitého pohľadu áno – stačí byť registrovaný na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, ba dokonca stačí byť len fyzická osoba a môžete predávať. Tým pádom nie je potrebné zakladať živnosť, nemusíte mať status samostatne hospodáriaceho roľníka či platiť účtovníka. Zatiaľ to všetko znie skvelo. Problém však  nastáva, keď by ste chceli predávať väčšie množstvá, ako je dané zákonom či nebodaj by ste chceli robiť nejaký zložitejší produkt, ako napríklad tvaroh prípadne lúpané alebo vykôstkované ovocie.

Pekne poporiadku: Podľa legislatívy sa predaj z dvora vzťahuje len na prvovýrobu. To by z určitého hľadiska dávalo zmysel, keďže pri pestovaní zeleniny či ovocia nemusíte sledovať a zaznamenávať časy, resp. teploty pri spracovaní, ako určuje správna výrobná prax pri väčších potravinárskych prevádzkach. Ale háčik je v tom, že podľa Nariadenia vlády 100/2006 sa môžu predávať aj niektoré spracované produkty (napr. sirupy, zeleninové šťavy, lokše, pagáče, ale aj kvasená kapusta, lekvár alebo kompót), samozrejme len v určitých NIEKÝM stanovených množstvách za rok.

Potom je namieste otázka, na základe čoho sa  predaj z dvora na niektoré produkty povoľuje a na niektoré nie. Prečo sa predaj z dvora nevťahuje aj na operácie ako:

  • výroba syra, tvarohu a masla na farme;
  • filetovanie rýb;
  • krájanie, lúpanie a balenie zeleniny;
  • balenie a triedenie vajec;
  • príprava ovocnej šťavy;
  • výroba klobás, párkov a iných mäsových výrobkov.

Povolenie aj týchto potravinárskych výrobkov by uvítal nejeden malý farmár. Z predaja vyrobeného produktu, napríklad domáceho masla, je predsa väčší zisk, ako z predaja mlieka. Nehovoriac o syre, ktorý je výborný predajný artikel.

Kompetentní zrejme hľadia na zdravotný aspekt, no logicky každý farmár je zodpovedný za to, čo predáva a osobne nepoznám farmára, ktorý by si chcel pokaziť svoje meno zámerným spôsobením epidémie.

Preto aj týmto blogom žiadam zodpovedných, aby sa zamysleli a prehodnotili pridanie týchto potravinárskych komodít do zoznamu povolených potravín na predaj z dvora a taktiež aby zvýšili množstvá potravín, ktoré by bolo možné predávať z dvora.

 

Legislatíva:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Pomýlil som sa. Trumpove výhovorky kritiku nezastavili

Trump tvrdí, že vyjadrenia v Helsinkách myslel presne naopak. Nie je to prvýkrát.


Už ste čítali?