Nekonečné trampoty mladého farmára

Autor: Miroslav Žiak | 26.7.2017 o 10:46 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  1288x

Mladí farmári to asi nemajú ľahké nikde na svete. Prečo by mali mať na Slovensku. No polien pod nohami tu nachádzajú toľko, že človek žasne. Najmä, ak chcú pri rozbehu požiadať o finančnú pomoc. 

Nie, že by neboli peniaze alebo príležitosti. Sú, Európa núka a my by sme si mohli len vziať. Lenže. Práve získanie príspevku stavia pred mladých začínajúcich farmárov jednu prekážku za druhou.

O peripetiách v podopatrení 6.1 Mladý farmár som napísal už 2 blogy (TUTU).Išlo o povinnosť vlastniť aj pôdu, ak chcete žiadať o príspevok na chov zvierat a o finančnom poddimenzovaní projektu . Tak teda do tretice. V aktualizovanej  Príručka pre prijímateľa, verzia 02  sa píše:

V súlade s ustanovením článku Zmluvy je mladý poľnohospodár povinný stať sa do 18 mesiacov odo dňa zahájenia realizácie podnikateľského plánu aktívnym poľnohospodárom v zmysle ustanovení o priamych platbách. Splnenie tejto podmienky deklarujem nasledovne:

 

  •  v prípade špeciálnej rastlinnej výroby žiadosťou o priamu podporu min. na 25 % pôdy uvedenej v podnikateľskom pláne na sekciu priamych podpôr PPA (v prípade ovocného sadu a vinohradu musí byť predtým s touto pôdou registrovaný v registri sadov vedenom na ÚKSUPe ),
  • v prípade živočíšnej výroby registráciou min. 25 % zvierat uvedených v podnikateľskom pláne v CEHZ (systém evidencie prasiatok do 20 kg a králikov – chovných samíc bude MPRV SR zabezpečený  najneskôr do 31.12.2016 ).

 

Čiže či chce, či nechce, musí registrovať štvrtiny svojej pôdy alebo zvierat. K tomu ešte: Obdobie udržateľnosti projektu sa začína v kalendárny deň, ktorý bezprostredne nasleduje po kalendárnom dni, v ktorom došlo k finančnému ukončeniu projektu a trvá 5 rokov od poskytnutia záverečnej platby prijímateľovi.

To znamená, že Mladý farmár môže svoj projekt, na ktorý žiada peniaze, ukončiť až po vyplatení zvyšných  30% (70% je vyplatených na začiatku projektu). To môže byť aj 5 rokov od prvej platby. Ďalších 5 rokov musí projekt dokázať svoju udržateľnosť tým, že v ňom mladý farmár pokračuje. Požiadal si napríklad o podporu pestovania slnečnice? Tak v tom musí vydržať 10 rokov. Voči 10 a viac ročnej udržateľnosti  projektu vskutku nie som, no nie pri mladých poľnohospodároch. Príroda aj okolnosti často veci menia. No, eurofondom sa to nepáči.

Keď si predstavíme v akých podmienkach slovenský poľnohospodári fungujú, tak udržať aj prípadne nefungujúcu farmu 10 rokov, pri maximálnej dotácii 50 000 eur je čistá odvaha a hazard. Za päť tisíc eur na rok je to priveľká záväzok. Takáto podpora navyše nestačí nielen na zásadné investície, ale ani na odvody.  

Prijatá dotácia tiež vstupuje ako zdaniteľný príjem do daňového základu - ľudskou rečou - z neminutej dotácie zaplatí mladý farmár daň z príjmu a od júla nasledujúceho roka aj odvody do Sociálnej poisťovne a tiež s vysokou pravdepodobnosťou aj nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Čo nám z toho vyplýva? Kopa byrokracie, porovnateľná s miliónovými projektmi, často nemožná udržateľnosť projektu, daňová a odvodová záťaž. Ehm. Ja by som asi Mladým farmárom byť nechcel. Alebo aj áno, ale bez dotácie, ktorá vyzerá fakt len naoko, lebo väčšinu ľudí odradí, by som sa asi radšej zaobišiel. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?