reklama

Pozemkové úpravy vlastníkom pôdy pomôžu, ale...

Slovné spojenie pozemkové úpravy ste už asi niekedy počuli. Veľa by vám vedeli o nich rozprávať vaši starí rodičia, ktorí žijú na vidieku. Ak ich práve nechcete kvôli tomu kontaktovať, prečítajte si tento blog.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Čo hovorí o pozemkových úpravách stránka Slovenského pozemkového fondu? (vopred odporúčam, že môžete túto časť preskočiť, lebo je napísaná úradníckou zložitou formou.) Obsahom pozemkových úprav podľa zákona je racionálne priestorové usporiadanie pozemkového vlastníctva v určitom území a ostatného nehnuteľného poľnohospodárskeho a lesného majetku s ním spojeného, v súlade s požiadavkami a podmienkami ochrany životného prostredia a tvorby územného systému ekologickej stability, funkciami poľnohospodárskej krajiny a prevádzkovo–ekonomickými hľadiskami moderného poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a podpory rozvoja vidieka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mal som pravdu, však? J Skúsim vám to teda preložiť do ľudskej reči. Predstavte si, že vaša babka vlastní niekde na vidieku niekoľko hektárov pôdy. Problém je však ten, že jej hektáre sú súčasťou väčšej parcely s niekoľkými pokojne aj desiatkami či stovkami ďalších vlastníkov. Čo z toho vyplýva? Problémov je viac: od nemožnosti podnikania, reálneho hospodárenia, až na pokus o odčlenenie vlastných hektárov od spoločnej parcely. Skrátka, pri všetkých operáciách využitia pôdy v tomto prípade narážame na množstvo komplikácií.

Práve pozemkové úpravy riešia všetky tieto problémy. Skúsení geodeti, ktorí vykonávajú potrebné úkony jednoducho odčlenia časť pozemku z celkovej parcely a pridelia vám vašu časť už aj s prístupovou cestou a na vhodných miestach. Samozrejme, nie vždy budú všetci s rozdelením spokojní, no asi uznáte, že je to doslova vykúpenie v porovnaní s jednou obrovskou parcelou s obrovským počtom vlastníkov, ktorí neustále pribúdajú pre dedičské konania, a na ktorej nemôžete robiť takmer nič.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo to v praxi znamená pre vlastníkov pôdy? Že získajú bonitnú (hodnotnú) pôdu, ktorá mala predtým veľmi nízku hodnotu aj pri veľkej výmere na predaj alebo hospodárenie. Vysporiadanie môže rozbehnúť malých hospodárov v pestovaní či založení malých hospodárstiev.

Prečo sa pozemkové úpravy ešte neukončili, hoci už boli vyčlenené peniaze z EÚ fondov v minulom programovom? Najpravdepodobnejšia verzia je, že to vyhovuje veľkým hospodárom, ktorí si za desatinové ceny vedia skúpiť takéto parcely vlastníka po vlastníkovi cez tímy právnikov a obchodníkov.

Otázkou je, dokedy chceme ničiť naše poľnohospodárstvo a potravinárstvo komplikovaním výroby, resp. zhoršovaním pestovania poľnohospodárskych plodín? Pre dobro ľudí na vidieku by bolo vhodné vyčleniť ďalšie prostriedky z PRV na podčiarkujem transparentné dokončenie pozemkových úprav.

Miroslav Žiak

Miroslav Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  123
  •  | 
  • Páči sa:  167x

Mladý človek, ktorému nie je ľahostajný osud našej krajiny, expert na potravinárstvo SaS a bývalý futbalový rozhodca, ktorý vyštudoval Bezpečnosť a kontrolu potravín na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite v Nitre. Kontaktovať ma môžete: miroslav.ziak@sas.sk Mobil: 0907 536 155 Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu