Neschopnosť alebo zámerné naťahovanie času Úradom verejného zdravotníctva?

Autor: Miroslav Žiak | 21.11.2017 o 14:16 | Karma článku: 10,25 | Prečítané:  11861x

Poznáte účelovú štátnu šikanu? Ja s ňou začínam mať celkom slušné skúsenosti. O čo ide? Viac sa dočítate v mojom blogu.

V blogoch Hygienicko-úradnícka nočná mora 1 a 2 som písal o podozrení, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) tendenčne sabotuje schválenie Príručky správnej výrobnej praxe pre zariadenia verejného stravovania, ktorú sme vypracovali s mojím tímom a plánujeme ju poskytnúť všetkým reštauráciám – bezplatne. Teraz už o tom nemám takmer žiadne pochybnosti.

Po množstve pripomienok od ÚVZ, ktoré sme zapracovali do príručky, a po tom, ako v lete svetlo sveta uzrela zbabraná aktualizácia vyhlášky 533/2007, som 12. 7. 2017 opätovne podal príručku na schválenie. V čase písania blogu je to už vyše 5 mesiacov, počas ktorých mi neprišlo žiadne vyrozumenie od ÚVZ a už vôbec nie informácia o predĺžení schvaľovania príručky.

Poviete si, že na Slovensku je to bežné, ale dokedy? Najmä v čase, keď podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini vyhlásil vojnu byrokracii. Príde mi to až komické, keď si predstavíte, že strávite veľa času na príprave odborného dokumentu, ktorý ponúknete štátu zadarmo len preto, aby prevádzkovatelia reštaurácií mali ľahší život. Na druhej strane, štátni úradníci zastupujúci Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) podnikateľom priamo ponúkajú súkromný dokument, za ktorý si pýtajú peniaze. Mailovú komunikáciu o ponúkaní tejto neaktuálnej príručky súkromnej osoby od RÚVZ mám archivovanú a v prípade potreby ju zverejním.

Nenechám sa však znechutiť marazmom a neochotou ÚVZ pri procese schvaľovania príručky. Preto som poprosil o súčinnosť predsedu SaS Richarda Sulíka, ktorý mi ochotne pomohol. Vo štvrtok 16. 11. 2017 kontaktoval ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, pod ktorého patrí ÚVZ, a predovšetkým hlavného hygienika Jána Mikasa, aby v čo najkratšom čase začal konať. Existuje ešte aj ďalšie riešenie – z dôvodu nečinnosti ÚVZ požiadať priamo ministerstvo zdravotníctva, aby vo veci rozhodlo ako druhostupňový správny orgán. Verím, že zdravý rozum zvíťazí nad bohorovnosťou úradníkov, príručku sa podarí schváliť a my ju konečne budeme môcť ponúknuť všetkým prevádzkovateľom zariadení verejného stravovania. Zadarmo.

O ďalšom vývoji situácie vás budem informovať. Držte, prosím, palce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?