Kedy môže výrobca použiť označenia nízkoenergetický alebo s nízkym obsahom tuku?

Autor: Miroslav Žiak | 5.12.2017 o 11:01 | Karma článku: 2,38 | Prečítané:  381x

„Nízkoenergetický“, „s nízkym obsahom tuku“, s „vysokým obsahom vlákniny“. Tieto nápisy na obaloch potravín majú aj svoju legislatívny oporu. V tomto blogu si o nich povieme viac.  

Označenia na potravinách nie sú marketingovým ťahom výrobcov a dovozcov potravín, ale sú dôsledkom legislatívy. Európska únia sa totiž rozhodla pre neúmerné šírenie klamlivých reklamných popisov uviesť veci na pravú mieru, a to nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) Č. 1924/2006.

Nikomu sa z vás sa asi nechce študovať siahodlhé nariadenia EÚ, a preto som sa rozhodol vybrať to najdôležitejšie z parametrov:

Azda najčastejšie používaný výraz v spojený s energetickými a sýtenými nápojmi je NÍZKOENERGETICKÝ. Tento názov sa na obaloch môže používať vtedy, keď potravina alebo nápoj neobsahuje viac ako 40 kcal (170 kJ)/100 g pri tuhých potravinách alebo viac ako 20 kcal (80 kJ)/100 ml pri tekutých potravinách. Pre ilustráciu množstva kcal: napríklad pivo má cca 50kcal/100ml a ryža 130kcal/100g.

Ďalší výraz – NÍZKY OBSAH TUKU:ide o výrobky, ktoré neobsahujú viac ako 3 g tuku na 100 g pri tuhých potravinách alebo 1,5 g tuku na 100 ml pri tekutých potravinách (1,8 g tuku na 100 ml pri polotučnom mlieku).

Označenie s NÍZKYM OBSAHOM CUKRU môžeme uvádzať vtedy, ak výrobok neobsahuje viac ako 5 g cukru na 100 g pri tuhých potravinách alebo 2,5 g cukru na 100 ml pri tekutých potravinách.

Zostaňme ešte chvíľu pri cukroch. Popis BEZ PRÍDAVKU CUKRU sa môže uvádzať len vtedy, ak výrobok neobsahuje žiadne pridané sacharidy ani žiadnu inú potravinu použitú pre jej sladiace vlastnosti. Ak sa v potravine vyskytuje cukor prirodzene, na označení by malo byť uvedené aj„OBSAHUJE PRÍRODNÉ CUKRY“.

Pre ľudí s problémom vysokého tlaku sa uvádza aj S NÍZKYM OBSAHOM SODÍKA/SOLI (ak výrobok neobsahuje viac ako 0,12 g sodíka alebo ekvivalentného množstva soli na 100 g alebo 100 ml) alebo S VEĽMI NÍZKYM OBSAHOM SODÍKA/SOLIči dokonca BEZ OBSAHU SODÍKA (ak výrobok neobsahuje viac ako 0,04 g sodíka alebo ekvivalentného množstva soli na 100 g alebo 100 ml)alebo BEZ OBSAHU SOLI.

Pre ľudí trpiacich tráviacimi problémami je určite užitočný výrok ZDROJ VLÁKNINY – výrobok musí obsahovať aspoň 3 g vlákniny na 100 g alebo aspoň 1,5 g vlákniny na 100 kcal alebo v ešte lepšom prípade S VYSOKÝM OBSAHOM VLÁKNINY – výrobok obsahuje aspoň 6 g vlákniny na 100 g alebo aspoň 3 g vlákniny na 100 kcal.

Nápis ZDROJ BIELKOVÍN môže výrobca použiť vtedy, ak aspoň 12 % energetickej hodnoty potraviny poskytujú bielkoviny alebo S VYSOKÝM OBSAHOM BIELKOVÍN – aspoň 20 % energetickej hodnoty potraviny poskytujú bielkoviny.

Dúfam, že tento blog vám priniesol malú pomôcku pri orientácii v marketingových a reklamných sloganoch a pomôže vám pri hľadaní ideálnej potraviny. J

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?