Sledujete pri kúpe šunky podiel mäsa? Chyba

Autor: Miroslav Žiak | 16.1.2018 o 13:10 | (upravené 16.1.2018 o 16:37) Karma článku: 10,86 | Prečítané:  5579x

Už sme aj zabudli, že nedávno sme mali sviatky pokoja a rodinnej pohody a ani sa nenazdáme, na dvere zaklope Veľká noc. A čo k tomuto obdobiu neodmysliteľne patrí? Predsa šunka a šalát. Ale pozor, nie je šunka ako šunka.

Podľa slovenskej legislatívy rozdeľujeme šunku do troch druhov:

1) šunka špeciál, ktorá obsahuje najmenej 16 % hmotnosti čistých svalových bielkovín;

2) šunka výberová, ktorá obsahuje najmenej 13 % hmotnosti čistých svalových bielkovín;

3) šunka štandard, ktorá obsahuje najmenej 10 % hmotnosti čistých svalových bielkovín.

Je veľmi dôležité, že kvalita šunky sa nerozdeľuje podľa obsahu mäsa, ale podľa obsahu čistých svalových bielkovín. Rozdiel je najmä v tom, že k pojmu mäso podľa európskej legislatívy zaraďujeme aj tukovú zložku, šľachy, krv či dokonca jedlé vnútornosti (explicitne je v európskej legislatíve uvedené, že mäso znamená jedlé časti zvierat vrátane krvi). Preto buďte pri výbere šunky veľmi obozretní a nenechajte sa zlákať informáciou o podiele mäsa v produkte. Samozrejme, vždy je lepšie, keď šunka obsahuje čo najväčší podiel mäsa, no teraz už viete, čo všetko to vlastne môže znamenať.

Ďalšou pre vás dôležitou informáciu je, že pri výrobe šunky špeciál a šunky výberovej nemožno použiť vlákninu a nemäsovú bielkovinu. Inak povedané: ak hľadáte kvalitu v podobe mäsovej šunky a nechcete platiť za sóju alebo múku v produkte, hľadajte šunku špeciál a šunku výberovú.

Verím, že tento krátky článok Vám pomohol aspoň čiastočne sa zorientovať v zložitom svete šuniek a aj vďaka nemu pri zajtrajšom nákupe siahnete po skutočnej a kvalitnej. Pretože informovanosť je veľmi dôležitá na ceste k zlepšeniu kvality dovážaných, ale aj na Slovensku vyrábaných potravín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Pomýlil som sa. Trumpove výhovorky kritiku nezastavili

Trump tvrdí, že vyjadrenia v Helsinkách myslel presne naopak. Nie je to prvýkrát.


Už ste čítali?