Fajčiarska revolúcia

Autor: Miroslav Žiak | 28.2.2018 o 11:15 | Karma článku: 2,98 | Prečítané:  1171x

Poznáte ten pocit, keď si ku výbornej káve chcete dať cigaretu, ale nechcete obťažovať okolie smradom z cigarety alebo vám to nedovoľuje samotná kaviareň? Už pre vás existuje riešenie.

Fajčeniu a inhalovaniu nikotínu v reštauráciách alebo kaviarňach som sa už venoval v predchádzajúcom blogu. Možno sa zapáčil aj PhDr. Róbertovi Ochabovi a celému Úradu verejného zdravotníctva, ktorým ďakujem za umožnenie používania bezdymových cigariet takzvaným vaporizovaním v prevádzkach. Zastávam však názor, že toto umožnenie by sa malo rovnako vzťahovať aj na elektronické cigarety, pretože rovnako neznečisťujú ovzdušie spalinami.

Podľa usmernenia ÚVZ ide o bezdymové tabakové výrobky, preto sa na tento a iné výrobky tejto kategórie nevzťahuje zákaz fajčenia na miestach uvedených v §7 zákona o nefajčiarov. To sú zdravotnícke zariadenia, školy, divadlá, obchodné domy alebo zariadenia verejného stravovania.

Ak ste teda fajčiar a holdujete novej metóde inhalovania vaporizovaného nikotínu, môžete už slobodne využívať možnosti takéhoto ,,fajčenia”. Takisto ak máte kaviareň alebo reštauráciu a zákazník si bude chcieť vychutnať vaporizovaný nikotín, je to v súlade so zákonom a vy mu to môžete slobodne dovoliť.

A pre istou, keby od vás kontrolóri predsa len požadovali vysvetlenie, prečo dovoľujete takýto trend, pokojne sa odvolajte na nasledujúce zákony:

Zákon č.89/2016 Z.z., ktorým bola transponovaná do nášho právneho poriadku smernica EÚ č. 40/2014 o výrobe, prezentácií a predaji tabakových a súvisiacich výrobkov, zavádza novú kategóriu tabakových výrobkov s názvom bezdymové. Tieto výrobky nie sú v zmysle §2 ods. 3 písm. j) zákona č. 89/2016 Z.z. určené na fajčenie a teda ich užívanie na verejných miestach nie je regulované tak, ako sú regulované výrobky určené na fajčenie v zmysle §7 ods. 1 zákona č. 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Lengvarského spochybňuje jeho rozvláčne tempo (komentár)

Ešte jeden lockdown by znamenal krížik nad celou vládou.


Už ste čítali?