Štedré dotácie pre Vadalovcov a Rodovcov verzus omrvinky pre našich včelárov

Autor: Miroslav Žiak | 20.3.2018 o 12:36 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  2066x

Vo februárovom čísle mesačníka Včelár sa ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná prihovára našim včelárom. Prečo to považujem z jej strany za drzosť?

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa im na úvodnej strane prihovára bombastickou správou v znení: ,,Na podporu včelárov a včelárskych združení v roku 2018 rozdelí agrorezort v rámci Národného plánu stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva 1,2 milióna eur. O poskytnutie pomoci si po novom budú môcť požiadať včelárske združenia, ktoré združujú najmenej 10 % včelárov oproti doterajším minimálne 30 % včelárov. Štátna podpora sa tak dostane k väčšiemu počtu prijímateľov.”

Väčšina včelárov pravdepodobne považuje tento príhovor za zlý vtip. Agrorezort rozdelí slovenským včelárom 1,2 milióna eur, čo je v porovnaní s agrodotáciami len pre známe talianske skupiny Rodovcov a Vadalovcov v hodnote 68 miliónov eur totálna smeť! Slovenské včelárstvo a zároveň aj slovenský med patrí medzi najlepšie na celom svete. Dlhodobo sa vo svetových súťažiach nachádza na popredných alebo rovno prvých priečkach. Za „odmenu“ ministerstvo rozdelí včelárskym združeniam 1,2 milióna eur, čo takmer ani nestačí na členské pre členov združenia.  

Ďalším zvláštnym faktom je, že agrorezort znížil % podiel včelárov v združení z 30 % na 10 %, čo malo za následok, že sa zrazu objavilo náhodné včelárske združenie, ktoré bude čerpať z tohto ,,obrovského” balíka pre včelárov.

Čo však mňa osobne zaráža najviac, je tá drzosť prihovárať sa včelárom v ich časopise s faktami, ktoré sú doslova medovými fúzami pre všetkých čestných včelárov na Slovensku.

Držím palce našim včelárom aj v týchto ťažkých podmienkach podnikania na Slovensku, že prezentujú Slovensko ako medovú krajinu. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?