Prečo Európska únia bojuje proti rakovine nesprávne?

Autor: Miroslav Žiak | 28.3.2018 o 17:36 | (upravené 30.3.2018 o 13:27) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  1198x

Štúdie ukazujú, že rakovina závisí od viacerých faktorov. Najvážnejšie predpoklady sú genetika, ktorú nevieme ovplyvniť, životný štýl a strava. Práve cez stravu sa nás snaží EÚ chrániť, no bohužiaľ nesprávne.

V tomto prípade mám na mysli látku zvanú akrylamid. Ten vzniká pri pečení alebo fritovaní a teplotách nad 120 stupňov Celzia ako dôsledok reakcie aminokyselín a cukrov (zjednodušene povedané). Najmä v dôsledku Maillardovej reakcie. Tento jav môžete pozorovať pri hnednutí chleba pri pečení, na chrumkavej kôrke na mäse či na chrumkavých hranolčekoch alebo čipsoch. Je to to najchutnejšie na pečenom alebo fritovanom jedle. Bohužiaľ, ako to často býva, aj v tomto prípade to najlepšie je aj najviac zdraviu škodlivé.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) klasifikuje akrylamid ako látku pravdepodobne karcinogénnu (rakovinotvornú) pre človeka. U potkanov a myší v laboratórnych podmienkach bol akrylamid spojený s výskytom rôznych typov nádorov v nadobličkách, semeníkoch, prsných žľazách, klitorise, maternici, kože a pľúcach.

Taktiež platí, že akrylamid je neurotoxín, čiže látka poškodzujúca nervové tkanivo. V závislosti od dávky vie spôsobiť kožné ochorenia, inkontinenciu (nevedomý, nechcený, nežiaduci únik moču), slabosť v nohách, ale aj poškodenie pohlavných orgánov či podráždenie slizníc.

Európska únia sa preto rozhodla chrániť nás. Od 11. apríla tohto roka bude platné NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2017/2158. Toto nariadenie prikazuje výrobcom potravín, ktoré by mohli byť potenciálnym zdrojom akrylamidu, akým spôsobom majú vyrábať svoje produkty.

Výrobcom čipsov alebo hranolčekov prikazuje:
ako a pri akej teplote majú skladovať zemiaky;
aké odrody zemiakov majú používať;
namáčať zemiaky pred fritovaním vo vode, aby vyplavili cukry, poprípade „blanšírovať“, teda povariť vo vriacej vode.

Pekárom prikazuje:
predlžovať kysnutie chleba;
znižovať vlhkosti cesta;
znižovať teploty a predĺženie pečenia.

Okrem toho si prevádzkovateľ musí robiť testy raz ročne a v prípade produktov, pri ktorých je podozrenie, že presiahnu referenčné hodnoty na množstvo prítomného akrylamidu, aj častejšie. To je opätovná záťaž na ekonomiku prevádzkovateľov. Tabuľku s referenčnými hodnotami nájdete v prílohe nariadenia komisie.

Preto je na mieste otázka, prečo sa EÚ snaží takýmto spôsobom znížiť príjem akrylamidu? Celý tento proces len zníži konkurencieschopnosť európskych potravinárov a zvýši predajné ceny vyrábaných výrobkov. A čo je najhoršie - ovplyvní to chuť nami preferovaných, hoci nie až tak zdravých jedál.

Pýtam sa, nebolo by oveľa vhodnejšie a slobodnejšie urobiť informačnú kampaň, zameranú na zdravé jedlá? Predsa každý človek je slobodný a vie sa rozhodnúť sám. Osobne preferujem dobre prepečené a chrumkavé hranolčeky alebo dohneda opečený toastový chlebík!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ROZHOVOR S DAVIDOM ENGELSOM - FÓRUM

Belgický historik: Čaká nás čo Rimanov v prvom storočí pred Kristom

K vláde majú prísť autoritárske režimy.

TECH

Chobotniciam dali extázu a sledovali ich správanie

Chobnotnice a ľudí spája chémia v mozgu.


Už ste čítali?