reklama

Prečo Európska únia bojuje proti rakovine nesprávne?

Štúdie ukazujú, že rakovina závisí od viacerých faktorov. Najvážnejšie predpoklady sú genetika, ktorú nevieme ovplyvniť, životný štýl a strava. Práve cez stravu sa nás snaží EÚ chrániť, no bohužiaľ nesprávne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V tomto prípade mám na mysli látku zvanú akrylamid. Ten vzniká pri pečení alebo fritovaní a teplotách nad 120 stupňov Celzia ako dôsledok reakcie aminokyselín a cukrov (zjednodušene povedané). Najmä v dôsledku Maillardovej reakcie. Tento jav môžete pozorovať pri hnednutí chleba pri pečení, na chrumkavej kôrke na mäse či na chrumkavých hranolčekoch alebo čipsoch. Je to to najchutnejšie na pečenom alebo fritovanom jedle. Bohužiaľ, ako to často býva, aj v tomto prípade to najlepšie je aj najviac zdraviu škodlivé.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) klasifikuje akrylamid ako látku pravdepodobne karcinogénnu (rakovinotvornú) pre človeka. U potkanov a myší v laboratórnych podmienkach bol akrylamid spojený s výskytom rôznych typov nádorov v nadobličkách, semeníkoch, prsných žľazách, klitorise, maternici, kože a pľúcach.

Taktiež platí, že akrylamid je neurotoxín, čiže látka poškodzujúca nervové tkanivo. V závislosti od dávky vie spôsobiť kožné ochorenia, inkontinenciu (nevedomý, nechcený, nežiaduci únik moču), slabosť v nohách, ale aj poškodenie pohlavných orgánov či podráždenie slizníc.

Európska únia sa preto rozhodla chrániť nás. Od 11. apríla tohto roka bude platné NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2017/2158. Toto nariadenie prikazuje výrobcom potravín, ktoré by mohli byť potenciálnym zdrojom akrylamidu, akým spôsobom majú vyrábať svoje produkty.

Výrobcom čipsov alebo hranolčekov prikazuje:
ako a pri akej teplote majú skladovať zemiaky;
aké odrody zemiakov majú používať;
namáčať zemiaky pred fritovaním vo vode, aby vyplavili cukry, poprípade „blanšírovať“, teda povariť vo vriacej vode.

Pekárom prikazuje:
predlžovať kysnutie chleba;
znižovať vlhkosti cesta;
znižovať teploty a predĺženie pečenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho si prevádzkovateľ musí robiť testy raz ročne a v prípade produktov, pri ktorých je podozrenie, že presiahnu referenčné hodnoty na množstvo prítomného akrylamidu, aj častejšie. To je opätovná záťaž na ekonomiku prevádzkovateľov. Tabuľku s referenčnými hodnotami nájdete v prílohe nariadenia komisie.

Preto je na mieste otázka, prečo sa EÚ snaží takýmto spôsobom znížiť príjem akrylamidu? Celý tento proces len zníži konkurencieschopnosť európskych potravinárov a zvýši predajné ceny vyrábaných výrobkov. A čo je najhoršie - ovplyvní to chuť nami preferovaných, hoci nie až tak zdravých jedál.

Pýtam sa, nebolo by oveľa vhodnejšie a slobodnejšie urobiť informačnú kampaň, zameranú na zdravé jedlá? Predsa každý človek je slobodný a vie sa rozhodnúť sám. Osobne preferujem dobre prepečené a chrumkavé hranolčeky alebo dohneda opečený toastový chlebík!

Miroslav Žiak

Miroslav Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  157x

Mladý človek, ktorému nie je ľahostajný osud našej krajiny, expert na potravinárstvo SaS a futbalový rozhodca, ktorý vyštudoval Bezpečnosť a kontrolu potravín na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite v Nitre. Taktiež župný poslanec TSK a poslanec NRSR. Kontaktovať ma môžete: miroslav.ziak@sas.sk Mobil: 0907 536 155 Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu