reklama

Pri pití minerálky buďte obozretní. Toto vám hrozí

Blíži sa leto a spolu s ním obdobie vysokých teplôt. Vtedy sa odporúča piť veľa tekutín. Vedeli ste, že pri nadmernom pití jedného druhu minerálnej vody si môžete skomplikovať život?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Zákon rozdeľuje pitné vody na prírodnú minerálnu vodu, pramenitú vodu a balenú pitnú vodu. Pre účel tohto blogu sa nebudeme zaoberať sladenými nápojmi, keďže tie nie sú ideálne na správnu rehydratáciu.

Prírodnú minerálnu vodu delíme podľa oxidu uhličitého na:

a) prírodnú minerálnu vodu s prirodzeným obsahom prírodného oxidu uhličitého;

b) prírodnú minerálnu vodu obohatenú prírodným oxidom uhličitým (v tomto prípade ide o oxid uhličitý zo zdroja pridaný do minerálnej vody po technologickej úprave alebo balený na hodnoty oxidu uhličitého väčšie ako pri jej získaní);

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

c) prírodnú minerálnu voda sýtenú (pri tejto minerálnej vode sa pridáva potravinársky oxid uhličitý);

d) prírodnú minerálnu vodu s čiastočne odstráneným oxidom uhličitým alebo prírodnú minerálnu vodu s úplne odstráneným oxidom uhličitým.

Každá minerálna voda zároveň musí obsahovať určité množstvo zdraviu prospešnej látky, akými sú vápnik, horčík alebo železo. Presné množstvá sú uvedené v tabuľke.

Pozor! Pri pití minerálnej vody buďte obozretní. Najmä v prípade, keď je voda bohatá na minerálne látky môže nastať pri dlhodobom príjme problém v podobe hypertenzie, čo znamená zvýšený krvný tlak alebo problém v podobe obličkových kameňov. Preto (rovnako ako pri strave) je dôležitá pestrosť prijímaných tekutín či minerálnych látok. V opačnom prípade si viete solídne „zanosiť,“ organizmus.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pramenitá voda je druh kvalitnej mikrobiologicky bezchybnej podzemnej vody pôvodného zloženia a čistoty, ktorá sa získava zo zdroja schváleného podľa osobitného predpisu. V pôvodnom stave alebo po povolenej úprave spĺňa požiadavky na trvalé a priame požívanie deťmi aj dospelými.

V čom spočíva základný rozdiel?

Prírodná minerálna voda musí mať zo zákona stabilné minerálne zloženie.
Pramenitá voda nemusí mať zo zákona striktne stabilné minerálne zloženie, ale keďže je plnená z toho istého schváleného zdroja, odchýlky sú minimálne. Taktiež je bez prírodného oxidu uhličitého. V prípade jeho doplnenia sa na balenie píše sýtená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Balená pramenitá voda je pitná voda určená na plnenie do spotrebiteľských obalov, ktorá sa vodárensky upravuje. Na úpravu balenej pitnej vody sa nesmie používať chlór a zlúčeniny s aktívnym chlórom. Balenú pitnú vodu možno uvádzať do obehu iba nesýtenú bez stabilizácie oxidom uhličitým.

Aká je moja osobná skúsenosť?

Odporúčam vám piť aj našu, tzv. „kohútikovú“ vodu. Slovensko je vodárenská veľmoc, ktorá však hanebne používa kvalitnú pitnú vodu na sprchovanie, splachovanie alebo polievanie záhrady.

Miroslav Žiak

Miroslav Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  157x

Mladý človek, ktorému nie je ľahostajný osud našej krajiny, expert na potravinárstvo SaS a futbalový rozhodca, ktorý vyštudoval Bezpečnosť a kontrolu potravín na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite v Nitre. Taktiež župný poslanec TSK a poslanec NRSR. Kontaktovať ma môžete: miroslav.ziak@sas.sk Mobil: 0907 536 155 Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu