Máme odvahu zrušiť stámiliónové dotácie do poľnohospodárstva?

Autor: Miroslav Žiak | 9.7.2018 o 9:12 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  1066x

Viete si predstaviť kacírsku myšlienku, že jedného dňa skončia dotácie do poľnohospodárstva? Ja aj áno, ale čo potom so 100 miliardami eur ročne... V tomto blogu si porovnáme, ako fungujú dotácie v Európskej únii a v USA.

V jednom z mojich predchádzajúcich blogov som sa venoval téme európskych dotácií do poľnohospodárstva. Najmä ich rozdeleniu a celkovému objemu investovaných peňazí z rozpočtu EÚ. Len na pripomenutie: je to 68 miliárd eur ročne v podobe 1. piliera (priame platby) a 2. piliera (Program rozvoja vidieka).

Spojené štáty sú vlastne tiež zoskupením desiatok štátov. V tejto obrovskej krajine federálna vláda (čo je niečo ako naša EÚ) podporuje poľnohospodárov ročne sumou 20 miliárd dolárov (čo je približne 19 miliárd eur).  V porovnaní s EÚ to teda predstavuje takmer 50 miliárd ročne ušetrených výdavkov, ktoré znamenajú pre Američanov napríklad nižšie dane.

Mimochodom, opatrenie ako priame platby v USA neexistuje. Ide o nezmyselné vyplácanie dotácií na hektár pôdy, aj keď na nej nič nepestujete, len ju obhospodarujete (napríklad len kosíte trávu). Všetky tieto dotácie v USA smerujú len na ochranu poľnohospodárov pred kolísaním cien, príjmov a výnosov. Americká vláda podporuje ich úsilie v oblasti ochrany, poistné krytie, marketing, predaj na vývoz, výskum a iné činnosti. Pomoc pre pestovateľov plodín je teda komplexná. Pripomína náš Program rozvoja vidieka s tým rozdielom, že peniaze sú prioritne rozdelené do poľnohospodárskych štátov.

Najzávažnejšie je však celkové vnímanie poľnohospodárskych dotácií verejnosťou a aj najvyššími predstaviteľmi USA. Pomôžem si citátmi z nedávnej správu z Bieleho domu:  „Poľnohospodárstvo nie je riskantnejšie než mnohé iné odvetvia a nepotrebuje rad federálnych dotácií. Dotácie na poľnohospodárske podniky sú nákladné pre daňových poplatníkov, a tiež poškodzujú hospodárstvo a životné prostredie. Dotácie odrádzajú poľnohospodárov od inovácie, znižovania nákladov, diverzifikácie využívania pôdy a prijímania ďalších opatrení potrebných na prosperitu v konkurencieschopnom hospodárstve.“

„Prezident Donald Trump navrhol skromné ​​reformy poľnohospodárskych programov, ale dlhodobým cieľom by malo byť zrušenie všetkých poľnohospodárskych dotácií.“

Áno, na prezidenta Trumpa môžeme mať akýkoľvek názor, avšak jeho pragmaticko-ekonomický názor na poľnohospodárske dotácie mu nemôžeme spochybniť.

Pre porovnanie počty obyvateľov v USA a ročná dotácia do poľnohospodárstva v porovnaní s EÚ:

Zoskupenie

Počet obyvateľov

Objem dotácií za rok

USA

326 miliónov

19 miliárd €

503 miliónov

68 miliárd €

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?