Raw koláče sú síce zdravšie, ale...

Autor: Miroslav Žiak | 11.2.2019 o 12:43 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  5449x

Z výkladných skríň v moderných cukrárňach a kaviarňach na nás pozerajú a lákajú nás koláče, no nie bežné, ale raw zákusky či raw torty. Traduje sa, že sú zdravé, no aká je skutočnosť?

Čo si vlastne máme predstaviť pod samotným slovíčkom „raw“? Názov je z angličtiny a v preklade znamená surový. V prípade mäsa by to mohol byť problém, ale v prípade zákuskov už ani tak nie. Jediný problém by mohol byť s nižšou trvanlivosťou, keďže zákusky neprejdú tepelnou úpravou, ktorá zničí všetky baktérie. Tento fakt sa dá odstrániť zvýšením prídavku cukru, ktorý vo vysokých koncentráciách pôsobí antimikrobiálne.

Poďme sa však pozrieť na zdravotný aspekt. Čo sa týka obsahu vitamínov, ktoré daný koláč obsahuje, tak je nespochybniteľné, že sú úplne top. Všetky vitamíny, minerály a enzýmy obsiahnuté v ovocí alebo orechoch sa nám nezničia zvýšenou teplotou. Problém môže byť vzduch a následná oxidácia(rozklad za prítomnosti vzduchu) týchto vitamínov. Teda áno, z tohto pohľadu môžeme povedať, že sú ,,zdravšie“.

Ak sa pozrieme na kalorický aspekt, tak bežný pečený koláč obsahuje veľa sacharidov, či už z cesta alebo z cukru, ktorý pridávame do koláčov a tiež tuku zo smotany či masla. V porovnaní s raw koláčom, ktorý je zložený z veľkej miery z orechov (plnohodnotným zdrojom zdravých, no vysoko-kalorických tukov) a sacharidov z ovocia, môžeme povedať, že raw koláče rozhodne nie sú vhodnou formou na chudnutie.

Zhrnuté: raw koláče sú síce zo zdravotného hľadiska fajn, ale určite v rozumnej miere, pretože ich kalorická hodnota nie je taká, ako by si človek prestavoval.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?