Toto je fakt zvláštne! Odhalili sme možnú cukrárenskú lobby

Autor: Miroslav Žiak | 15.3.2019 o 13:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1680x

Všetkým nám je známa sladká chuť. Už od detstva sme ju určite vnímali najviac a nevynechali sme ani jedinú príležitosť zjesť niečo sladké. Najznámejším nositeľom tejto chuti je, pre nás najviac známy, biely cukor.

Pozrime sa do histórie sladenia. Predtým, ako sme poznali biely rafinovaný cukor, sa v Európe sladilo najmä medom, poprípade sušeným ovocím. Cukor bol pre nás neznámy až do začiatku jeho priemyselnej  výroby v 19. storočí. Odvtedy sa rozšíril do celej Európy a získal, ako sladidlo, dominantné postavenie vo svete.

V dnešnej dobe s chemickým názvom sacharóza, by asi, ale veľa vody nenamútil. Prečo však poukazujem na chemický názov cukru? Pretože od začiatku 19.storočia sa na svete objavilo niekoľko alternatívnych ,,náhradných“ sladidiel a vždy boli za určitých zvláštnych okolností stiahnuté z trhu. Mnohokrát, len pre určité nepotvrdené podozrenia, že spôsobujú rôzne ochorenia od rakoviny až po demenciu.

Najzaujímavejší je fakt, že v dnešnej dobe poznáme kvalitné náhradné, ba aj prírodné sladidlá, ktoré sú niekoľkonásobne účinnejšie pri sladení a majú polovičnú kalorickú hodnotu. Uvediem azda najznámejší príklad Stéviu. Podľa nariadenia EP a rady 1333/2008 nie je možné označovať potraviny s týmto sladidlom názvami: stévia, rastlina stévia, extrakt zo stévie, prírodné sladidlo, prírodne sladené, sladené s prírodnými látkami či bez umelých sladidiel. Je vyslovene nutné ich označiť ako: sladidlo glykozidy steviolu alebo sladidlo E 960. Čo najmä v súčasnej dobe nevzbudzuje u ľudí dôveru- najmä pre nepopulárne označenie E alebo jeho chemický názov.

Predstavte si, že by z histórie mala dominantné postavenie ako sladidlo Stévia a teraz by sme objavili „sacharózu“,  ktorú by sme museli v potravinách označovať ako E s príslušným číslom alebo priamo názvom sacharóza. Dokonca by sa šírili správy ako sa biely cukor využíva v chemickom priemysle na výrobu polyuretánových pien. Asi by ste sa jeho užívaniu bránili. Preto je pre mňa dôvod nepovolenia označovania sladidiel zo ,,stévie“ zvláštnosťou a mám obavu, že sa jedná o cukrárenskú loby.

Volám sa Miroslav Žiak a viem, že zdravý rozum je ten najlepší recept. S týmto heslom kandidujem do europarlamentu na kandidátke strany Sloboda a Solidarita s číslom 5. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč po článkoch SME napísal rozhovor so sebou a pretláčal ho cez Kočnera

Podpredseda parlamentu komunikáciu nepoprel, no dôvod na odchod nevidí.


Už ste čítali?