reklama

Palmový olej je smrť!

Palmový olej sa nachádza už takmer vo všetkých potravinách, ktoré dennodenne konzumujeme. Taktiež patrí medzi najrýchlejšie sa šíriaci olej na svete. Je pre nás bezpečný?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Otázka používania palmového oleja vo svete začína byť čoraz aktuálnejšia. Jeho použitie je viac ako všestranné– od biopalív cez kozmetiku. Najmä v potravinárstve zaznamenávame jeho najväčší rozmach.

V Európe sa v používaní dostal na druhé miesto, hneď za najpoužívanejší repkový olej. Vďačí tomu jeho relatívne nízka cena v porovnaní s inými olejmi. Jeho ďalšou výhodou je jeho vysoká stálosť pri prípadnom vyprážaní, keď neprebiehajú oxidačné procesy (ľudovo povedané – prepaľovanie oleja). Taktiež je pri izbovej teplote tuhý, čo je jeho veľkou výhodou pri pridávaní do rôznych tukových tyčiniek, nátierok, zmrzlín alebo šľahačiek. Pri tekutých olejoch je potrebné pridávať stužovače. Nesmieme opomenúť, že palmový olej je aj zdrojom vitamínov skupiny E,A,D,K a tiež aj koenzýmu Q10.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké sú nevýhody?

Najväčším rizikom pri jeho nadmernej konzumácii je vznik srdcovo-cievnych ochorení, keďže obsahuje veľmi vysoký podiel (takmer 50%) nasýtených mastných kyselín, ktoré negatívne ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi. Pre porovnanie – taká bravčová masť ich má skoro 40% a olivový olej necelých 14%.

Nie je to však jeho negatívny vplyv na srdcovo-cievny systém, čo ho diskvalifikuje na všeobecné používanie. Najväčším problémom je jeho spôsob získavania. Kvôli výsadbe paliem sa v Indonézii vyklčujú tisíce kilometrov štvorcových dažďového pralesa, ktoré sú označované za jedny z pľúc zeme. V týchto pralesoch taktiež žijú orangutany,ale aj iné rôzne druhy živočíchov, či hmyzu. Vyklčovaním pralesa a nasadením paliem tieto zvieratá vyháňame z ich domovov, ba v horšom prípade ich priamo vraždíme na mieste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto áno, palmový olej je smrť! Možno nie priamo voči ľuďom, ale pre prírodu určite. Najväčším paradoxom je, že klčujeme pralesy, aby sme vysadili palmy na získavanie palmového oleja, ktorý sa používa ako biopalivo...

Na záver jedno malé upozornenie

Treba rozlišovať palmový tuk a palmojadrový tuk, ktorý neobsahuje nasýtené mastné kyseliny a je omnoho zdravší v porovnaní s palmovým tukom. Samozrejme, na výrube pralesov to nič nemení.

Preto, ak nabudúce budete kupovať potraviny, vždy sledujte ich zloženie. Ak tam nájdete palmový tuk a máte radi prírodu, máte jeden jasný dôvod na zmenu značky.

Volám sa Miroslav Žiak a viem, že zdravý rozum je ten najlepší recept. S týmto heslom kandidujem do europarlamentu na kandidátke strany Sloboda a Solidarita s číslom 5.

Miroslav Žiak

Miroslav Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  157x

Mladý človek, ktorému nie je ľahostajný osud našej krajiny, expert na potravinárstvo SaS a futbalový rozhodca, ktorý vyštudoval Bezpečnosť a kontrolu potravín na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite v Nitre. Taktiež župný poslanec TSK a poslanec NRSR. Kontaktovať ma môžete: miroslav.ziak@sas.sk Mobil: 0907 536 155 Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu