Chcem byť hlasom, ale aj zástupcom opatrovateľov v Európe

Autor: Miroslav Žiak | 25.3.2019 o 11:27 | (upravené 25.3.2019 o 16:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1760x

Vopred sa priznávam, že nemám žiadnu prax ako opatrovateľ v zahraničí. Poznám ich však dosť na to, aby som videl, že je viac než načase, aby mali svojho zástupcu v europarlamente, niekoho...

kto za nich bude hovoriť a pokúsi sa presadiť veci, na ktoré majú nárok už dávno.

Mám niekoľko opatrovateľov aj v rodine a viem, čím si musia, väčšinou ženy, prejsť. Rozvody, psychické problémy a rozvrátené rodiny, ba až samovraždy sú výsledkom takejtopráce. Áno, moja téma, ktorej sa dobre rozumiem, sú zdravé potraviny, avšak to neznamená, že sa nemôžem venovať aj iným, tiež veľmi pálčivým témam. Najmä, keď je tu obrovská skupina ľudí, šikovných žien, ktoré z rôznych dôvodov pravidelne nastupujú do áut a vezú sa od svojich rodín stovky kilometrov ďaleko. Či už do krajšieho, alebo do horšieho, vždy preč od svojich manželov a detí, ktoré ich tiež potrebujú. Slovenská vláda napriek tomu,  že v zahraničí nám pracujú ako opatrovatelia podľa neoficiálnych čísel  až 125 tisíc Slovákov, ktorí majú hrozné, ba priam neúnosné podmienky, na nich doslova kašle - nemajú inštitút, ktorý by sa za nich postavil.

Vypočul som si viaceré opatrovateľky, ale aj „odborárov“ v oblasti zahraničného opatrovníctva a moje rozhodnutie je jasné. Táto téma patrí na európsku pôdu a preto sa jej v prípade môjho zvolenia budem plne venovať a využijem všetky svoje možnosti, aby som bol silným hlasom a zástupcom ľudí, ktorí vykonávajú toto neľahké povolanie. Zatiaľ sa však bavíme len v teoretickej rovine, čo ale plánujem presadiť v prípade môjho zvolenia a aké sú moje zistenia?

Opatrovatelia sú veľmi cenní, permanentne vyťažení, avšak  nedostatočne ohodnotení. Sú zväčša riadení sprostredkovateľmi ako živnostníci alebo pracovnými agentúrami. Už pri tom, či agentúry mnohokrát postupujú správne, legálne a ľudsky, vznikajú otázniky. A samozrejme, prácou opatrovateliek nie je len opatrovanie, je to nakupovanie, varenie, upratovanie, pranie, žehlenie, mnohokrát majú v zmluvách dokonca kosenie záhrad,teda môžeme priamo konštatovať, že ľudia pre všetko...

Je to profesia vyžadujúcasi starostlivosť o živé bytosti. Veľakrát o vyťaženosti, riziku vyhorenia ľudí, ktorí pracujú mnohokrát veľa hodín- od tmy do tmy.  Sprostredkovatelia  predávajú opatrovateľov ako dvadsaťštyrihodinový tovar, službu. Je nemysliteľné, aby takto táto profesia naďalej existovala v podmienkach, aké sú nastavené dnes.

Rád by som poukázal na problémy v tejto profesii, na praktiky sprostredkovateľov a pracovných náborových agentúr.

Opatrovatelia živnostníci:

Najlepšie pomenovanie vystihujú nemecké a anglické názvy-self-employed- selbstänriger-samozamestnaný -SZČO.  V prípade opatrovateľa - živnostníka strácajú tie názvy význam. Opatrovateľ je riadený inými osobami, dostáva príkazy, nariadenia, prijíma ponúknutý honorár, ktorý si nemôže sám dohodnúť, je kontrolovaný, stráca samostatnosť a slobodu.

Preto navyriešenie tejto neúnosnej situácie predkladám návrhy:

 • Vypracovať legislatívu, ktorá činnosť sprostredkovateľov –„agentúr bude regulovať; napríklad doplnením zákona o službách zamestnanosti s dosahom na celé Európske spoločenstvo, kde sprostredkovatelia opatrovateľom živnostníkom zákazky sprostredkujú.
 • Zriadiť úrad splnomocnenca EÚ pre všetkých opatrovateľov aj živnostníkov aj zamestnancov
 • Na úrade splnomocnenca EÚ pre opatrovateľov zabezpečiť právnika, europrávnika, ktorý by bol bezplatne nápomocný v poradenstve vo všetkých jazykoch.
 • Zabezpečiť, aby príkazy, nariadenia, pokuty pre opatrovateľov v sprostredkovacích zmluvách zo strany sprostredkovateľov nemohli obmedzovať slobodu opatrovateľa sa rozhodnúť.
 • Kontrolovať samozvaných čiernych „sprostredkovateľov“, skrývajúcich sa pod rôznymi spolkami, neziskovými organizáciami, u neziskových organizácií kontrolovať použitie zisku zo sprostredkovania
 • Model živnosti z Rakúska, ktorý vyhovuje politickému systému Rakúska a nie je vhodný na slovenské, či európske pomery.
 • Zabrániť čiernym sprostredkovateľom činnosť.
 • Zakázať súčasne v jednej zmluve podmieňované rôzne požiadavky od sprostredkovateľov napr. viazaná doprava,platenie miesta, keď sa odmietne cestovať určenou dopravou
 • Zakázať obmedzovanie živnostníka živnostníkom alebo s.r.o-čkou.
 • Presadiť, aby v sprostredkovateľských zmluvách boli presne rozpísané položkovite, z čoho sa sprostredkovateľský poplatok skladá.
 • Zriadiť, aby sprostredkovatelia mali povinnosť, akú majú napr. daňoví poradcovia, advokáti, sprostredkovatelia poradenstva- LICENCIE a musia byť registrovaní.

 

Opatrovatelia sú obyčajní ľudia, väčšinou bez právnického vzdelania, vmnohých prípadoch na Slovensku stratili zamestnanie a nádej sa zamestnať v niektorých regiónoch je nulová, nehovoriac o prekročení „ideálneho veku ženy“ pre slovenských zamestnávateľov . Nie je dôstojné pracovať v Európe v 21.storočí! Tieto ženy živia celé svoje rodiny, zarobené eurá míňajú na Slovensku, znižujú pofidérne čísla nezamestnanosti.

Starajú  sa o chorých ľudí, samotní opatrovatelia potrebujú k svojej práci pokoj a riskujú aj vlastné zdravie. Obmedzovanie sprostredkovateľmi je neúnosné, stretávajú sa vyhrážkami, s jednaním ako s negramotnými. Pritom si opatrovatelia zaslúžia pozornosť a riešenie problémov zo strany vlády, politikov a politických strán.

Volám sa Miroslav Žiak a viem, že zdravý rozum je ten najlepší recept. S týmto heslom kandidujem do europarlamentu na kandidátke strany Sloboda a Solidarita s číslom 5.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

#foodporn

Z ítečkára sa stal pražiar kávy: Cukor do espressa patrí

Čo stojí za príbehom Zlatého zrnka.

Podozrenie na koronavírus hlási už aj Viedeň

Koronavírus sa od SARS líši tým, že je infekčný už v inkubačnej dobe


Už ste čítali?