Možno ste závislý a ani o tom neviete!

Autor: Miroslav Žiak | 1.4.2019 o 10:03 | Karma článku: 2,25 | Prečítané:  992x

V lekárni sú bežne dostupné a veľakrát nám pomáhajú pri nádche. No, ak ich užívame viac ako týždeň môžeme si vypestovať silnú závislosť, ktorá trápi čoraz viac ľudí.

Nádcha je choroba, ktorá potrápi sezónne snáď každého z nás. Načo by sme kvôli nádche chodili k lekárovi, keď si môžeme v lekárni kúpiť dostupné lieky a vitamíny, a skrátiť si nádchu z týždňa na sedem dní :-), no najmä zmierniť nepríjemný pocit v nose, kedy sa nevieme poriadne nadýchnuť?

 

Kvapky do nosa v prípade choroby pre nás predstavujú prvú pomoc. Prípravky na lokálne použitie obsahujú látky nazývané dekongestíva, ktoré zmierňujú opuch sliznice a zabezpečujú rýchle odkrvenie.

Ak nás lekárnička upozorní, že odporúčane užívanie daného lieku je maximálne jeden týždeň, veľakrát mávneme rukou. Dlhodobým užívaním si však môžeme vybudovať silnú závislosť- sanorinizmus.

Dekongestíva sú látky, na ktoré si naša nosová sliznica po viac ako týždňovom užívaní začne zvykať. Pacient má preto potrebu znova sprej použiť a pocit plného nosa mu stále pretrváva. Dlhodobým užívaním kvapiek do nosa sa mení aj samotná sliznica.  Sliznica hrubne a priestor v nosovej dierke sa zužuje. V kritických prípadoch ľudia musia absolvovať radikálny chirurgický zákrok vypálenia tejto sliznice - laserovú mukotómiu.

Ako náhradu pri sanorinizme odporúčajú odborníci skúsiť prípravky s morskou vodou. Na našu sliznicu majú podobný efekt vďaka látke dexpantenol. V organizme sa mení na kyselinu pantoténovú, ktorá ma pre človeka regeneračné účinky.

Nenechajte sa však oklamať! Aj niektoré spreje s morskou vodou obsahujú dekongestíva. Buďte prosím opatrní a radšej sa vždy poraďte so svojím lekárnikom či lekárom, ale najmä neverte pochybným internetovým odborníkom na lieky alebo liečivá, a nepodceňujte silu závislosti. Tak isto ako na drogách, môžete byť závislí aj na liekoch. Predsa heroín alebo ópium sa používalo v minulosti ako liečivo, najmä na zmiernenie bolesti. Všetci poznáme vojnové filmy, kde sa morfium spomína pri každej ,,boľavej“ príležitosti.

Aj keď sa tento problém netýka konkrétne vás, veľa ľudí trpí chronickou nádchou a závislosťou, ktorú netreba podceňovať. Preto buďte vždy obozretní, v akej miere a čo užívate, pretože aj tie najzdravšie veci sú vo veľkom množstve škodlivé.

Volám sa Miroslav Žiak a viem, že zdravý rozum je ten najlepší recept. S týmto heslom kandidujem do europarlamentu na kandidátke strany Sloboda a Solidarita s číslom 5.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?