Chcete schudnúť? Toto je zaručená diéta!

Autor: Miroslav Žiak | 26.4.2019 o 8:50 | Karma článku: 4,71 | Prečítané:  1935x

Boj s nadváhou sa stáva celospoločenský problém. Sedavé zamestnania a málo pohybu umocňujú fakt, že boj s obezitou prehrávame.

Podľa údajov z Eurostatu trpí obezitou každý piaty obyvateľ Európskej únie nad 18 rokov - pri nadváhe dokonca každý druhý. Ako však zabrániť tomuto trendu? Niektoré krajiny prichádzajú s návrhmi zvýšenia daní na sladené nápoje. No namiesto zvyšovania daní by bolo omnoho efektívnejšie vzdelávanie ľudí.

 

Konzumácia sladených nápojov v zvýšenej miere má nepriaznivý vplyv na náš organizmus.  Ročne vypijeme na Slovensku v priemere 111 litrov sladených nápojov na osobu, čo predstavuje príjem3 dcl sladených nápojov denne na osobu.

 

Vedeli ste však,že v priemernej 250mlplechovke je približne8 kociek cukru? Ak by ste v takomto množstve dali cukor do rovnakého pohára s vodou, tá by sa pre extrémne sladkú chuť nedala ani vypiť. Avšak v rôznych kolových, ale aj iných nápojoch sú kyseliny, ktoré sladkú chuť maskujú a stávajú sa tak chuťovo príjemné. Preto je veľmi dôležité pri akejkoľvek redukčnej diéte vypustiť sladené nápoje.

 

Sú však aj iné dôvody prečo nepiť sladené nápoje:

 

1.) Obezita. Pitím sladkých nápojov konzumujeme takzvaný tekutý cukor, ktorý sa nám počíta do denného príjmu kalórií.

 

2.) Cukrovka typu 2. Vyznačuje sa zvýšeným krvným cukrom v dôsledku inzulínovej rezistencie alebo deficitu.

 

3.) Zvýšenie rizika ochorenia srdca.

 

4.) Zubný kaz a strata skloviny. Spôsobuje ho kyselina fosforečná a kyselina uhličitá. Tieto kyseliny rozpúšťajú zubnú sklovinu.

 

Moja rada teda znie - radšej sa vyhýbajte sladeným nápojom. Skúste radšej rozumnejšiu alternatívu, ako je pitná voda z vodovodu, jemne perlivé a neperlivé minerálne vody, nesladené čaje či domáce citronády.

 

Pre predstavu, koľko kalórií priemerne obsahujú sladené nápoje, tak v jednolitrovej fľaši je približne428 kcal. Denná spotreba kalórií bežného človeka je približne 2000 kcal na funkciu orgánov. Ak by ste sa však v teplých mesiacoch rehydrovali sladenými nápojmi v odporúčanom objeme 2-3 litre, tak si pohodlne splníte vašu dennú kalorickú normu.

 

Pre porovnanie prikladám tabuľku, koľko kalórií spálite pri rôznych športových aktivitách:

 

Behanie 7km/ hod po rovine                        - 432kcal/ hod

Aerobik(stredné tempo)                               - 370kcal /hod

Badminton                                                    - 420,4 kcal / hod

Posilňovanie (intenzívny tréning)            - 507,6 kcal /hod

Plávanie (rekreačne)                                    - 586,8kcal /hod

 

Čiže ak holdujete rôznym kolovým nápojom a na posedenie vypijete aj celú fľašu, ale nechcete pribrať, musíte si dať riadne do tela. Sedem kilometrov po rovine je pre slabšieho bežca takmer hodina behu. Preto nabudúce, keď budete piť sladený nápoj, predstavte si ten beh a chuť už nebude taká intenzívna J.

 

Volám sa Miroslav Žiak a viem, že zdravý rozum je ten najlepší recept. S týmto heslom kandidujem do europarlamentu na kandidátke strany Sloboda a Solidarita s číslom 5.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?