Bio - Nebio

Autor: Miroslav Žiak | 16.5.2019 o 10:08 | (upravené 16.5.2019 o 22:26) Karma článku: 2,10 | Prečítané:  931x

Veľakrát sa na vás v obchodoch usmieva veselá značka BIO, no vedeli ste, že neexistuje žiadna vedecká možnosť ako dokázať, či je už hotový výrobok skutočne BIO?

Európsky súd audítorov o bio potravinách

BIO potraviny teda produkty ekologického poľnohospodárstva, sú veľmi populárne a dopyt po nich stále rastie. To je samozrejme výborná správa. No nakoľko neexistuje technológia, ktorá by potvrdila BIO kvalitu potravín, je potrebné neustále pracovať na tom, aby výroba a dovoz BIO potravín spĺňali predpisy Únie. Jediná možnosť ako teda môžeme potvrdiť splnenie „bio noriem“ je zabezpečiť vysledovateľnosť produktu cez výrobcu, dovozcov až po predajcov. Musíme poznať a kontrolovať všetkých, ktorí s bio výrobkami prišli do styku. A tu majú, podľa Európskeho dvora audítorov, členské štáty i Komisia viaceré nesplnené domáce úlohy. V roku 2012 vydali audítori správu s odporúčaniami, ako tento systém kontroly zlepšiť a v marci 2019 správu k tomu, ako sa s ich odporučeniami naložilo. Posudzovali, či systém kontroly EÚ týkajúci sa výroby, spracovania, distribúcie a dovozu produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby teraz poskytuje spotrebiteľom väčšiu istotu.

Stále je čo zlepšovať

Audítori boli s plnením odporúčaní pre systém kontroly spokojní a ich odporúčania z roku 2012 boli za posledné roky čiastočne zapracované. Komisia obnovila v členských štátoch svoje audity týkajúce bio potravín, pričom väčšinu z nich už navštívila. Príslušné orgány členských štátov, ktoré kontrolovali, prijali opatrenia na zlepšenie svojich systémov kontroly, niektoré členské štáty upravili legislatívu.

Nedostatky však pretrvávajú; uplatňovanie predpisov nebolo zatiaľ v EÚ zjednotené a podávanie správ v členských štátoch bolo niekedy pomalé a neúplné.

Vysledovateľnosť bio potravín má medzery

Aj napriek zlepšeniam z posledných rokov najmä v EÚ, sa zistilo, že mnohé produkty nebolo možné vysledovať až na úroveň poľnohospodárskeho výrobcu! Pričom vysledovanie niektorých výrobkov trvalo viac ako tri mesiace.

Dovoz bio potravín z tretích krajín

Okrem domácich otázok sa audítori vo väčšej miere zaoberali dovezenými produktmi ekologickej poľnohospodárskej výroby. Najmä v tejto oblasti čelí EÚ výzvam.

V roku 2018 boli do Európskej únie dovezené BIO potraviny z viac ako 100 tretích krajín. Audítori však zistili, že kontrola takto dovezených BIO potravín zlyháva najviac a preto začali vykonávať návštevy inšpekčných organizácií v krajinách, ktoré dovážajú BIO potraviny do Európskej únie.

Čo z toho vyplýva a na čo si má dať spotrebiteľ pozor?

Základný fakt je ten, že BIO potraviny sú zdravšie a veľakrát aj chutnejšie. No riziko, že značka BIO je len zneužitý marketing stále pretrváva. Podľa správy však BIO potraviny vyrobené v Európskej únií v drvivej väčšine prípadov spĺňajú požiadavky na označenie BIO. Omnoho väčší problém je s dovezenými potravinami z tretích krajín s označením ekologickej výroby, kde inšpekčné orgány niekedy nekladú také prísne kritéria ako na tie európske. Preto ak chcete mať čo najväčšiu istotu pri výbere BIO potraviny sledujte aj krajinu pôvodu.

Vaša dôvera – moja práca

Aj v tejto oblasti sa potvrdilo, že máme dostačujúcu európsku legislatívu, len je ju potrebné adekvátne preložiť do praxe. Ak mi dáte svoju dôveru v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia už 25. mája, urobím všetko pre dodržiavanie európskych pravidiel, a to najmä v oblastiach potravinárstva a poľnohospodárstva.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?