Ako sa dá zastaviť ďalší byrokratický nezmysel

Autor: Miroslav Žiak | 13.9.2019 o 14:03 | Karma článku: 2,04 | Prečítané:  801x

Na jar sa valil na našich prevádzkovateľov reštaurácií ďalší byrokratický nezmysel z dielne SNS. Označovanie pôvodu mäsa priamo v jedálnom lístku, čo malo oficiálne prekryť neschopnosť ministerky pri kontrole dovozu.

Poporiadku. Na začiatku bol problém s hovädzím mäsom, ktoré bolo spracované z nakazených či polomŕtvych a plesnivých kráv. Toto mäso sa distribuovalo po celom Slovensku, no najmä do školských jedální a reštaurácií. Predstava, že vaše dieťa dostane na obed takéto mäso je viac než hrozivá. Kto bol však zodpovedný za tento stav? Bezpochyby ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na čele s Gabrielou Matečnou, pretože kontrola potravín patrí do jej kompetencie. Na rozdiel od frekvencie, s akou sa vehementne predvádzala na obrazovkách pri drobných rozdieloch rakúskych a slovenských potravín, tu ju veľmi vidno nebolo.

„Odborníci“ z SNS sa problém s dovozom zlého mäsa rozhodli riešiť byrokraciou. Keďže nakazené mäso pochádzalo z Poľska, prikázali prevádzkovateľom reštaurácií, aby na každom jedálnom lístku bol uvádzaný pôvod mäsa.  A tak sa zákazník mohol sám rozhodnúť, či si ho dá alebo nie, ak je napríklad práve z Poľska. Vravel som si – pokazené mäso táto úprava nevyrieši, ale možno podporí domácich mäsiarov, aj tak dobre.

Mojou snahou bolo uľahčiť prevádzkovateľom prácu. Pôvod mäsa zaujíma aj mňa,  preferujem slovenské potraviny. Aby prevádzkovatelia reštaurácií nemuseli nanovo a nákladne vyrábať znovu jedálne lístky, jeden z mojich návrhov bol, aby stačilo pôvod mäsa uvádzať na viditeľnom mieste v reštaurácií, kde sa jednoducho prepíše na tabulke.

Tadá - dnes máme na stole schválený zákon podľa môjho návrhu. Reštaurácie majú povinnosť uvádzať pôvod mäsa a stačí to urobiť na viditeľnom mieste. Je to síce malý opozičný krok ale mnohým pomôže.  Verím, že po voľbách dokážeme urobiť omnoho viac aj v potravinárskom segmente.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, najmladší má päť rokov

Sulík je proti blackoutu, označil ho za likvidačný experiment.

Píše Zuzana Krištúfková

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.


Už ste čítali?