reklama

Pozor! Takto vám hrozí rakovina hrubého čreva alebo konečníka

Musíme byť úprimní. Tejto zákernej chorobe sa úplne vyhnúť nedá, ale minimálne vieme zvýšiť naše šance aspoň o 20%. Avšak ako na to? Pojednávame o údení. Nie je však údenie ako údenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Podľa štúdií, už konzumácia 50 g údenín, nám zvyšuje riziko rakoviny až o 20%. To veru nie je príliš optimistické tvrdenie. Predsa každý z nás si rád pochutí na údených klobáskach, syre alebo údenom mäse. Čo však robiť, aby sme sa vyhli rakovine? Poďme pekne poporiadku.

Za tvorbu rakoviny sú pri údených výrobkoch zodpovedné najmä polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU). Je to skupina chemikálií (formaldehyd, dioxíny, oxidy dusíka a síry), ktoré vznikajú pri nedokonalom horení, ktoré sa pri údení práve vyžaduje. V roku 2002 boli PAU vedeckým výborom pre potraviny EK uznané za potenciálne genotoxické (poškodzovanie DNA) karcinogény, ktoré zapríčiňujú rakovinu u ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo, keď ale milujem údené klobásky a nechcem sa ich vzdať, no na druhej strane mám aj obavu o svoje zdravie? Na to je jednoduchá odpoveď. Tak ako sú rozdiely medzi tukmi, tak sú aj rozdiely v údení. Jednoznačne najhorším (pre zdravie ľudí) spôsobom údenia je domáce údenie, v horšom prípade, ak sa jedná o neskúseného údiara, ktorý by použil ešte aj nevhodné, či olejmi znečistené drevo, vtedy sa výskyt PAU približuje k šialeným hodnotám. Ak už však neviete odolať domácemu údeniu, určite si vyberajte skúsených údiarov. Omnoho lepším a aj normy spĺňajúcim údením je takzvané nepriame údenie, kedy sa dym vyvíja v inej časti komory a vháňa sa cez vodný filter do údiarne. Poprípade sa regenerovaný dym, získaný atomizáciou dymového kondenzátu (tekutý dym), vstrekuje do komory. Tieto metódy používajú najmä slovenskí mäsiari, aby splnili prísne normy na prítomnosť PAU.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto, ak si radi pochutíte na údených špecialitách a bojíte sa o svoje zdravie, preferujte produkty od schválených výrobcov, ktorí sú pravidelne kontrolovaní. Ak však nedáte dopustiť na domáce údenie, určite to s množstvom konzumovanej údeniny nepreháňajte.

Miroslav Žiak

Miroslav Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  157x

Mladý človek, ktorému nie je ľahostajný osud našej krajiny, expert na potravinárstvo SaS a futbalový rozhodca, ktorý vyštudoval Bezpečnosť a kontrolu potravín na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite v Nitre. Taktiež župný poslanec TSK a poslanec NRSR. Kontaktovať ma môžete: miroslav.ziak@sas.sk Mobil: 0907 536 155 Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu