Toto je návod, ako minimalizovať potravinový odpad!

Autor: Miroslav Žiak | 18.11.2019 o 7:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  792x

Počuli ste už o foodwaste? Určite áno a predpokladám, že vás trápi rovnako ako mňa. Je však otázka potravinového odpadu riešiteľná?

Pozrime sa najprv na históriu potravín ako takú. Na začiatku bolo ľudstvo kŕmené lovcami a zberačmi. Druhou fázou bolo usadenie a začatie chovu zvierat (domestifikovanie divej zvery) a pestovania plodín. Čo malo za následok rozvoj spoločnosti, vznik osád, miest, ale aj určitý technologický pokrok. Avšak vzniku hladomoru či nedostatku jedla sa ani týmto spôsobom nepodarilo zabrániť.

Tu sa dostávame do tretej fázy a to je hromadná produkcia potravín (mass production), ktorú poznáme dnes. Bohužiaľ táto metóda je veľakrát na úkor kvality potravín, welfare zvierat, ale aj životného prostredia, ktoré pod intenzívnym chovom (ošípaných, kráv) alebo pestovaním monokultúr trpí. Avšak taký prístup k jedlu, ako je v súčasnej dobe v Európe, tu ešte nikdy predtým nebol. Jedlo sa stalo dostupné pre všetkých a môžeme povedať, že ľudí trpiacich podvýživou je skutočne minimum. Bohužiaľ, v podobe takejto produkcie jedla platíme aj daň v obrovskom plytvaní, čo spôsobuje straty na energiách, vode či životoch zvierat. Je však možné takémuto plytvaniu zabrániť?

Nové trendy v potravinárstve vedú k novým spôsobom zmýšľania o jedle. Vďaka potrave si vieme zlepšiť, ale aj zhoršiť zdravotný stav. Každý človek je jedinečný a preto mu vyhovuje iný pomer živín. Presne na toto reagujú moderné trendy v potravinárstve. Ak chceme zabrániť plytvaniu potravinami, musíme sa posunúť o krok ďalej. Tým je takzvané Poľnohospodárstvo 4.0 (Agriculture 4.0). Jedná sa o personalizované jedlo. Možno sa vám zdá, že to, čo píšem, je mierne uletené, avšak rast populácie na planéte je nezastaviteľný a my budeme musieť vedieť nakŕmiť 10 miliárd ľudí. Preto už teraz je možné v domácich podmienkach vyrábať jedlo v takzvaných reaktoroch, do ktorých sa vkladá presná energia a zdroje potrebné na kultivovanie proteínov, sacharidov a tukov. Jednoducho si za pár rokov budeme vedieť vytvoriť vlastné jedlo len z energie a pár elementárnych prvkov priamo doma. Vďaka analýze nášho tráviaceho ústrojenstva a DNA budeme vedieť presnú hmotnosť a kvalitu vyrobeného jedla, aby sme mali čo najpohodlnejší a najzdravší život.

Takže áno, potravinovému odpadu v súčasnosti nevieme zabrániť, avšak vieme ho minimalizovať na čo najnižšiu úroveň. Preto je aj na vás, ako sa v obchode budeme správať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?