Ešte stále nie ste Mladý farmár? Otázka, či aj budete.

Autor: Miroslav Žiak | 27.6.2017 o 13:38 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1024x

O projektovej výzve 6.1 Mladý farmár sa už čo to popísalo, ba dokonca aj ja som prispel svojím textom. Ide o peniaze a nie malé. A nebolo by to Slovensko, keby v tom opäť nebol háčik.

Od dátumu uzavretia výzvy 22. 3. 2016 už uplynulo rok a štvrť. Možno ste tiež požiadali. A čakáte. A čakáte. Vyrozumenie stále nechodí. Veríte, že bude dobre – veď kým človek nepočuje „nie“, je to pozitívna správa. Odpovede s nevyhovujúcim stanoviskom uchádzači už obdržali.  Čaká sa na správy o doplnení alebo schválení. Možno to vyzeralo ako jednoduchá výzva, kde si človek sám vie zrátať dopredu, aké má šance. Ale úradníci jej predsa musia dať váhu, minimálne časovou náročnosťou. Ale nie o tom som chcel písať.

Kto pozorne čítal text, Výzva opatrenie 6-1 okrem iného uvádza:

2.8.7      Mladý poľnohospodár sa do 18 mesiacov od dňa zahájenia realizácie podnikateľského plánu musí stať aktívnym poľnohospodárom v zmysle ustanovení o priamych platbách (resp. výhradne u živočíšnej výroby splniť nižšie uvedenú podmienku), čo je povinný deklarovať písomným oznámením, adresovaným PPA na predpísanom tlačive:

  • v prípade špeciálnej rastlinnej výroby žiadosťou o priamu podporu min. na 25 % pôdy uvedenej v podnikateľskom pláne na sekciu priamych podpôr PPA (v prípade ovocného sadu a vinohradu musí byť predtým s touto pôdou registrovaný v registri sadov vedenom na ÚKSUP-e ),
  • v prípade živočíšnej výroby registráciou min. 25 % zvierat uvedených v podnikateľskom pláne v CEHZ (systém evidencie prasiatok do 20 kg a králikov – chovných samíc bude MPRV SR zabezpečený  najneskôr do 31. 12. 2016 )

2.8.8 nesplnenia niektorej z podmienok, uvedených v bodoch 2.8.6 a 2.8.7 je žiadateľ  povinný vrátiť prvú splátku.

Preložené z reči úradníkov do slovenčiny, takmer tri štvrtiny príspevku, ktorý mal mladý farmár dostať na rozbeh, mu budú uvoľnené až po splnení podmienok takmer o 18 mesiacov. Takže k roku a štvrť čakania si mnohí musia prirátať ďalší rok a pol, kým im prídu peniaze. Ministerstvo zrejme vychádza z toho, že to je nič pre „mladého poľnohospodára“ – pre ktorého je výzva určená. Patrí k tým, ktorými sa ministerstvo chválilo. No, zas platí, že reči sa hovoria, chlieb sa je. Tentoraz hrozí, že ten chlieb vôbec nebude a ak áno, tak už riadne tvrdý alebo plesnivý.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?